Modyfikacje komponentów w komputerach klasy PC mogą nieść ze sobą totalną zmianę środowiska pracy i dodatkowe koszty spowodowane synergią podzespołów z systemem. Powiązanie systemu Windows z płytą główną sprawia, że wymiana tego elementu niesie ze sobą koszt zakupu nowego systemu dla stacji roboczej (średnio 450zł) oraz możliwą zmianę rodzaju pamięci RAM – DDR3 na DDR4. Procesor powiązany z płytą główną musi pasować do podstawki, która ma własne oznaczenia. Oznacza to, że płyta główna, procesor i pamięć RAM wraz z systemem operacyjnym powinny być prawie zawsze kupowane jednocześnie. Zmiana procesora na mocniejszy jest możliwa, pod warunkiem, że decydujemy się na tą samą generację procesora a nasza płyta główna spełnia wymagania nowego CPU. Istnieje wiele innych podzespołów komputerowych, które warto wymienić pojedynczo, bez obawy o wymóg zakupu części, które są z nimi kompatybilne. Oto pięć z nich.
1. Karta graficzna – efekt spowolnienia działania karty graficznej związany z niższej klasy procesorem, źle dopasowanym do GPU to jedyny problem przy jej zakupie. Niemniej nawet najsłabszy procesor zyska z nową kartą graficzną, która współpracuje ze wszystkimi komponentami bazowymi, różnych firm i nie jest zależna od systemu.
2. Zasilacz sieciowy – komputer służący do grania lub wymagającej dużej mocy obliczeniowej pracy, powinien mieć mocny zasilacz. Najlepiej z certyfikatem 80 plus bronze i wyższym. Wymiana zasilacza co 5-6 lat to prewencja w takich urządzeniach.
3. Dysk SSD – daje takiego „kopa”, że każdy program i system zaskakują swoją responsywnością i szybkim działaniem. Nawet starszy PC od czuje zmianę na lepsze.
4. Obudowa – dom dla podzespołów, który odpowiada za właściwy przepływ ciepłego i zimnego powietrza oraz ochronę fizyczną dla delikatnych układów scalonych i wentylatorów. Dobra obudowa z 3 wentylatorami to koszt około 150-200 złotych.
5. Chłodzenie procesora – standardowy cooler na procesor spisuje się nieźle przez pierwsze kilka lat pod warunkiem, że nie podkręcamy procesora. Wbrew pozorom to niewielki wydatek, który redukuje temperatury na CPU o 2-5 stopni.