Odpowiedź niebieskich na tanie wielowątkowe procesory z serii Ryzen padła szybko i niespodziewanie. Aczkolwiek niedopowiedzeniem byłoby uznanie ich za bliskich rywali nowych CPU produkcji AMD. Ceny tytułowych jednostek obliczeniowych będą, delikatnie mówiąc profesjonalnie naciągane. Najpotężniejszy intel i9-7900X jest tak samo opłacalny dla typowego użytkownika komputera, co samochód sportowy na wsi. Komputery profesjonalnych użytkowników, którzy renderują materiały wideo oraz tworzą skomplikowane grafiki, staną się znacznie potężniejsze.
Tanie 8-rdzeni czy drogie 10-rdzeni?

Najtańsze 8-rdzeni na rynku komponentów komputerowych dostępnych dla każdego posiadacza PC-ta dostępne jest dzięki nowej generacji Ryzen 7. Potężny Ryzen 1800x, którego można podkręcać do ponad 4,1 GHz (stabilnie), utrzymuje wysoką kulturę pracy oraz oferuje wydajność, za którą konkurencja każe sobie płacić 1500 złotych więcej. Nadchodzący 10-rdzeniowy i9, będzie nowym liderem rynku, ale tylko na papierze. Według przecieków jego cena może przebić najmocniejszego Ryzena 7 dwukrotnie. Płacenie za procesor, który kosztuje tyle, co cała jednostka to rzecz znamienna dla rynku profesjonalnego i zamożnych graczy z grupy PC master race.
Dlaczego więcej niż 6-rdzeni nie nadaje się do gier?

Konsole obecnej generacji oparte o architekturę AMD posiadają 8-rdzeni i potrafią wykorzystać je w grach, które są na nie dedykowane. Produkcja gier wideo na konsole jest łatwiejsza niż na PC, które reprezentują tysiące konfiguracji, z których każda musi obsługiwać tytuł w miarę dobrze, na różnych ustawieniach graficznych i procesorowych. Trendem w komputerach ponad 50% graczy są cztery fizyczne rdzenie. Nowe gry są tworzone z myślą o takiej liczbie rdzeniu. Tytuły sprzed roku 2012 wyróżniają się optymalizacją pod 2-rdzenie o wyższym taktowaniu. Obecnie coraz więcej tytułów ma wsparcie wielowątkowych procesów obliczeniowych, co wychodzi na dobre optymalizacji i działaniu produktu. Latach 2017-18 mogą przebiegać pod dyktando sześciu rdzeni fizycznych. Nawet abominacja konsoli Xbox, nazwana projektem Scorpio nie wykorzystuje więcej niż 8-rdzeni, które są obecne w Xbox One i PS4 Pro. Każdy, kto myśli o zakupie procesora i9 lub nowego i7 6950X w cenie 7 tysięcy złotych, powinni zastanowić się nad sensem wydania tak dużej gotówki, która za około 2 lata będzie niezbędna do zakupu nawet trzykrotnie mocniejszej jednostki. Intel zapowiedział, że po premierze procesorów z serii X, weźmie się za 12, 14 i 16-wątkowe monstra.