Pisałem kiedyś artykuł dotyczący opłacalności wymiany kluczowych podzespołów komputerowych takich jak procesor, karta graficzna, pamięć RAM i dysk twardy. Podsumowaniem tego tekstu było stwierdzenie, iż wymiana tych komponentów częściej niż co 2 lata jest nieopłacalna i nieodczuwalna dla przeciętnego zjadacza chleba. Osobiście stanąłem przed sytuacją, która wymaga ode mnie zmiany komputera na nowy, a że jego podzespoły mają już ponad 5 lat, to jego wydajność wywinduje mocno do góry.
Więcej, szybciej i taniej
Dotychczasowa platforma, na której pracowałem i spędzałem swój wolny czas w grach wideo złożona była z mózgu 4-generacji Intel Haswell, budżetowej płyty głównej i pamięci RAM DDR3 o prędkości 1333 mHz. Czterordzeniowy CPU z zablokowanym mnożnikiem o 22nm architekturze to dalej mocna jednostka, aczkolwiek w dobie wielordzeniowych Ryzenów i nowej architektury Intel Coffee Lake wypada blado. Dlatego mój wybór padł na procesory ósmej generacji od „niebieskich”. Celuję przede wszystkim w wydajność gier wideo oraz chcę uniknąć problemów z kompatybilnością podzespołów i szybkości działania pamięci RAM w płytach głównych tworzonych dla procesorów AMD. Pomimo wysokich cen płyt głównych z serii 370, zdecydowałem że to najlepsza przyszłościowa opcja. Do zestawu dołączone będą szybkie pamięci DDR4 3000 mHz. Gdyby porównać mój stary komputer z nowym zestawem, to między nimi powinna być ogromna przepaść w działaniu nowych gier i programów do obróbki grafiki i wideo. Mimo iż cena skomponowanego przeze mnie zestawu jest wyższa niż tego sprzed 5 lat, to pobór energii rekompensuje nadwyżkę. Nowe jednostki CPU są ekonomiczne dla domowego budżetu, podobnie jest z kartami graficznymi.
Moc 5 lat rozwoju technologicznego
Gdybym wziął do ręki Samsunga Galaxy S3 i porównał z nowym S8, to zaobserwowałbym ogromny postęp w działaniu tych urządzeń w grach mobilnych i podczas obsługi kilku aplikacji naraz. Design i postęp w dopracowaniu wyświetlacza jest widoczny jak na dłoni. W przypadku podzespołów komputerowych to wydajność, a nie wygląd są najważniejszą kategorią oceny dopracowania technologii. Między czwartą a ósmą generacją jest około 50% różnicy w wydajności przy założeniu, że dopasowujemy te same półki cenowe. Dwie wcześniejsze generacje procesorów Intela nie przyniosły takiego przyrostu mocy, a według niektórych były niemal identyczne. Decydując się na zakup nowego komputera lub smartfona powinniśmy zwracać uwagę na proces technologiczny procesora i ilość rdzeni oraz wątków, jaką oferuje. Oprócz tego za szybkość działania urządzenia komputerowego odpowiada pamięć RAM. Między DDR3 a DDR4 jest duża różnica wydajności pod warunkiem, że dzieli ją przynajmniej 1000 mHz.
Kolorowy świat procesorów, płytek drukowanych i podkręcania komputera, by wyśrubować wyniki w grach i programach przynosi nam wiele świeżości na rynku. Regularnie co kilka lat notujemy, znaczy skok mocy, jednak poczują go osoby, które inwestują w komputer w cyklu 4-5-letnim. Inni będą narzekać na odświeżanie architektury, która tak naprawdę staje się lepsza pod względem kultury pracy, pobieranej energii i nieco wyższych taktowań.