4 lipca 2018 roku kardiochirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, pod kierunkiem doc. Dr Michała Zembali, osiągnęli ogromny sukces, dokonując pierwszej w Polsce, przełomowej implantacji sztucznego serca (TAH), skonstruowanego we Francji. Operacja polegała na całkowitym wycięciu pacjentowi cierpiącemu z powodu krańcowej niewydolności starego, niewydolnego narządu i wszczepieniu w jego miejsce sztucznego serca.
Sztuczne serce
Sztuczne serce (ang. artificial heart) oznacza plastykowe urządzenie mechaniczne połączone z mięśniem sercowym lub wszczepione do wnętrza klatki piersiowej, które zastępuje zarówno lewą jak i prawą komorę serca. Głównym zadaniem jest zmniejszenie ciśnienia w płucach do takiego poziomu oraz wspomaganie lub zastąpienie podstawowych czynności niewydolnego mięśnia sercowego. Sztuczne serce stanowi tymczasowe rozwiązanie (tzw. pomostowe leczenie), umożliwiające oczekiwanie na odpowiedni narząd do przeszczepu. Pacjenci, którym wszczepiono sztuczne serce, zostają wyposażeni w urządzenie zasilająco – monitorujące w postaci niewielkiej torby, ważącej zaledwie kilka kilogramów. Po raz pierwszy na świecie udana operacja wszczepienia pacjentowi sztucznego serca firmy Carmat (przeznaczonego głównie dla pacjentów z ciężkimi schorzeniami kardiologicznymi i w podeszłym wieku), które może działać nawet pięć lat, została natomiast przeprowadzona w Paryżu w grudniu 2013 roku.
Życie ze sztucznym sercem
Osoby, którym wszczepiono sztuczne serce mogą w miarę normalnie funkcjonować i wykonywać codzienne obowiązki korzystać z uroków życia. Muszą natomiast zwrócić szczególną uwagę na miejsce przejścia dwóch przewodów z powierzchni ciała na zewnątrz. Bardzo ważne jest zachowanie właściwej higieny ciała, ograniczone korzystanie z prysznica, unikanie bakterii oraz brudu, a także stosowanie odpowiednich opatrunków.