Rzeczywistość, w której żyjemy coraz bardziej przekonuje nas do multikulturalizmu. Dzięki Unii Europejskiej Polak nie jest już tylko Polakiem, lecz także obywatelem Europy. Nastawienie na „nowe” daje nam dużo możliwości. Jeśli marzysz o osobistym rozwoju i lepszej perspektywie na przyszłość, pomyśl o studiach za granicą.
Studiowanie za granicą – same plusy?
Wszystko zależy od naszego podejścia do życia. Coraz więcej młodych ludzi stawia na bardzo dobre wykształcenie, naukę języków oraz chęć poznawania nowych kultur. Taki wybór ścieżki życiowej poszerza perspektywy na lepszy start w dorosłe życie. Nauka za granicą to również ogromna szansa, by zaistnieć na zagranicznym rynku pracy. Jeśli decydujemy się na wyjazd, powinniśmy mieć jednak na uwadze pewne zagrożenia, związane chociażby z wyborem odpowiedniej uczelni. Zasada jest jedna – zanim wyjedziemy, zdobądźmy wszystkie potrzebne informacje znacznie wcześniej. Pozwoli to uniknąć rozczarowań wynikających z błędnych decyzji. W kontekście wyboru szkoły wyższej dowiedz się między innymi, jakie kwalifikacje uzyskasz oraz czy w innych krajach będą one uznawane za odpowiednie do podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie. Warto również zaznajomić się wcześniej z językiem. Możesz być pewny, że nie będziesz studiować po polsku. Nauka języka to nie tylko podstawowe słownictwo. Jeżeli decydujemy się na studia branżowe w obcym języku, musimy również poznać fachowy zasób słów. Oprócz słownictwa, przyłóż się także do gramatyki. Planując magisterkę za granicą, można skorzystać z dodatkowych lekcji lub spotkań z native speakerem. Umiejętność swobodnych wypowiedzi w obcym języku to zdecydowany plus, który pomoże poczuć się pewniej i swobodniej w nowej rzeczywistości.
Jak studiować za granicą?
Niezmiernie ważnym aspektem przygotowującym do wyjazdu jest zdobycie wszystkich niezbędnych dokumentów. Dowiedz się, jakie dokumenty są konieczne w kraju, w którym zamierzasz zdobyć wykształcenie. Nie zapomnij także o ubezpieczeniu zdrowotnym. Kolejna kwestia to oczywiście zakwaterowanie. Warto zastanowić się czy będziemy mieszkać na stancji, czy w akademiku. Oczywiście nowoczesne, zagraniczne kwaterunki nie mają nic wspólnego z lokum, które kojarzy nam się z polskimi akademikami. Przykładem są chociażby akademiki BaseCamp, które zapewniają ciche pokoje do nauki, super szybkie WiFi, kino, pralnię, a także wspólne obszary umożliwiające nawiązywanie społecznych kontaktów. Ponadto akademiki BaseCamp zapewniają swoim klientom siłownię. Znajdziemy je w Niemczech, Danii, a także w Polsce.
Zanim wyjedziemy na studia do innego kraju sprawdź, czy przysługuje ci jakaś pomoc finansowa, na przykład w postaci dotacji lub zapomóg. Dzięki temu, zaoszczędzone pieniądze będzie można spożytkować na inne potrzeby lub po prostu zaoszczędzić.
Studiowanie za granicą zdecydowanie ma swoje plusy. Dzięki takiemu sprawdzianowi przekonamy się, czy życie w innym kraju przypadnie nam do gustu czy naszą przygodę zakończymy tylko na zdobyciu odpowiedniego wykształcenia.