Studiowanie za granicą bez wątpienia posiada dużo plusów. Warto zastanowić się już dziś, czy taka forma jest odpowiednia dla nas. Pod uwagę należy wziąć wszystkie okoliczności: począwszy od sytuacji na rynku pracy aż po koszty związane z podróżą i życiem w innym kraju. Jeżeli wybierzesz dobrze, wówczas gwarancją sukcesu w przyszłości będzie lepszy start w przyszłość.
Niby czemu nie?
Wyjechać czy nie wyjechać – oto jest pytanie… Po pierwsze przemyśl swoją ścieżką zawodową. Jeżeli studiowanie na prestiżowej, zagranicznej uczelni będzie odpowiednią trampoliną do osiągnięcia fachowego przygotowania zawodowego – zastanów się, czy taki początek kariery zawodowej nie będzie dla ciebie najodpowiedniejszy. Zebranie niezbędnych informacji to podstawa. Trzeba sprawdzić, jak wygląda proces rekrutacji w konkretnym kraju oraz jakie dokumenty są niezbędne, abyśmy mogli wyruszyć z Polski. Należy zdawać sobie sprawę również z tego, że będziemy studiować prawdopodobnie w języku angielskim. Przed wyjazdem należy zatem podszlifować język. Wybór studiów za granicą to przede wszystkim wybór wielokulturowości i możliwość samorozwoju w wielu aspektach. Decyzja o wyjeździe nie musi oznaczać, że zostaniemy za granicą na stałe. Okres studiów może być czasem przejściowym pozwalającym na ostateczne rozstrzygnięcie w kontekście wyboru ścieżki życiowej. Mówiąc potocznie: dzięki magisterce za granicą można zbadać grunt. Jeżeli międzynarodowe życie spełni nasze oczekiwania, wówczas mamy zagwarantowany dobry start na rynku pracy. Natomiast, jeśli planujemy powrót, również polski rynek pracy przyjmie nas z otwartymi ramionami.
Studiowanie za granicą – co może nam się spodobać?
Nie jest tajemnicą, że dzięki zagranicznym studiom można biegle rozwinąć umiejętności językowe. Zagraniczny student opanuje także słownictwo branżowe. Dzięki nauce za granicą nawiążemy kontakty biznesowe, które znacznie mogą pomóc w przyszłości. Studiowanie to także praktyki i staże. Dzięki takiemu doświadczeniu znacznie wzbogacimy CV i nauczymy się samodzielności oraz wytrwałości w osiąganiu wyznaczonych sobie celów. Być może dla niektórych wybór zagranicznych studiów będzie przysłowiowym rzuceniem się na głęboką wodę, lecz taka sytuacja sprawi, że nauczysz się wykorzystywać szanse i indywidualne predyspozycje.
Czy jednak jest się czego obawiać? Z pewnością boimy się dużych kosztów związanych z życiem w innym kraju. Wbrew powszechnemu przekonaniu barierę finansową łatwo można przekroczyć. W jaki sposób? Oczywiście wybierając bezpłatną uczelnię wyższą i tani akademik. W takim przypadku koszty studiowania wcale nie muszą być przytłaczające. Ponadto wiele uczelni oferuje programy pomocy i wsparcia dla studentów zagranicznych. Chociaż momentami tęsknota za rodziną może przygniatać, to jednak warto wiedzieć, że podróże nie są aż tak drogie w dzisiejszych czasach. Oceńcie sami, czy warto.
Więcej o studiowaniu za granicą znajdziesz w poprzednim wpisie https://www.centraleitd.pl/studiowanie-za-granica/