W ciążowej diecie niezwykle istotny jest nie tylko odpowiedni dobór składników i unikanie szkodliwych związków chemicznych. Nie mniej ważne jest także zachowanie ostrożności przy zakupach i przyrządzaniu jedzenia, ponieważ mogą się w nim znajdować szkodliwe dla zdrowia mamy i dziecka bakterie. Jak uniknąć ich spożycia?
Jedzenie w ciąży – potrzebna podwójna ostrożność!
W ostatnich latach wiele mówi się o konieczność unikania chemii w jedzeniu, w celu uniknięcia wielu poważnych chorób. Ma to szczególne znaczenie w czasie ciąży, kiedy wszystko, co spożywa przyszła mama, może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na rozwijającego się w jej brzuchu człowieka. Stosunkowo niewiele mówi się jednak o tym, że jeszcze większym niż chemia zagrożeniem w ciąży mogą być mikroorganizmy zawarte w pożywieniu, takie jak bakterie i pasożyty. Ciężarna powinna nie tylko starannie dobierać swoje menu, ale także zwracać baczną uwagę na to, jak przygotowuje posiłki, aby uniknąć niebezpiecznego zakażenia.
Zasady bezpiecznego jedzenia w ciąży
- Podczas zakupów należy unikać kupowania ryb lub mięsa, które nie są odpowiednio chłodzone. Jeśli ze słoika lub opakowania coś cieknie, zdecydowanie nie powinno się brać tego produktu. Nie należy także spożywać jedzenia ze słoika, który po otwarciu nie wydał charakterystycznego kliknięcia. To samo dotyczy zniekształconych, zardzewiałych czy wybrzuszonych puszek.
- Przed wzięciem do ręki jedzenia lub po dotknięciu mięsa, ryb lub jajek trzeba za każdym razem umyć ręce.
- Mrożonki należy rozmrażać w lodówce, nigdy w temperaturze pokojowej. Właśnie takie rozmrażanie jest jedną z najczęstszych przyczyn rozmnażania się szkodliwych mikroorganizmów w jedzeniu. Jeśli się spieszysz, o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest rozmrażanie w mikrofalówce lub w szczelnie zamkniętym woreczku lub pojemniku, włożonym do ciepłej wody, która będzie zmieniana co pół godziny.
- Kobieta w ciąży nie powinna spożywać surowego, niedogotowanego lub niedopieczonego mięsa oraz nieściętych jajek. Jajko powinno być obsmażone z obu stron. Tylko obróbka termiczna wyeliminuje ryzyko zakażenia groźną salmonellą.
- Bezpieczne są tylko pasteryzowane produkty mleczne, przechowywane w lodówce. Sery miękkie, pleśniowe oraz serki przygotowane z mleka niepasteryzowanego, a także wędliny podawane na zimno, np. salami, wędzona kiełbasa czy pasztetowa, mogą zawierać niebezpieczną dla ciężarnych bakterią Listeria monocytogenes.
- Kuchenne blaty i zlew powinny być utrzymywane w szczególnej czystości, a gąbki i myjki często prane lub wymieniane. Do przyrządzania potraw należy używać jak najbardziej gładkich powierzchni, wykonanych np. ze szkła, stali, zamiast drewnianych i plastikowych.
- Choć ryby i owoce morza to źródło niezwykle ważnych podczas ciąży kwasów omega-3, miłośniczki sushi na czas ciąży powinny zrezygnować z jedzenia tych japońskich specjałów. To samo dotyczy lekko obsmażonych ryb, tatarów i carpaccio z ryb.
- Na koniec żelazna zasada, dzięki której ograniczysz ryzyko spożycia zepsutego jedzenia – jeśli masz wątpliwości czy produkt nadaje się do spożycia, najlepiej wyrzuć go.