Odzież ochronna dostarczona przez renomowany sklep BHP to gwarancja zwiększenia poziomu bezpieczeństwa pracowników, podczas wykonywania rozmaitych prac. Niezależnie czy chodzi tutaj o prace na budowie czy na magazynie spedycyjnym, odpowiednia odzież może znacznie przyczynić się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pracy. Co na ten temat mówią nam przepisy? Czy używanie odzieży roboczej o właściwościach ochronnych jest koniecznością w niektórych branżach?
Odzież ze sklepu BHP a przepisy – czy istnieje wymóg noszenia specjalnej odzieży roboczej?
Odzież i środki ochronne, które jest w stanie dostarczyć renomowany sklep BHP, są bardzo istotne w zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jak jednak podchodzą do tego przepisy? Czy znajdziemy zapisy prawa, które jednoznacznie nakładają na pracowników obowiązek noszenia określonych ubrań w danych warunkach pracy?
Otóż, nie – nie ma żadnych przepisów, które narzucałyby wymóg noszenia danego typu odzieży roboczej przy wykonywaniu pracy konkretnego typu. Jednakże, taki wymóg może zostać nałożony przez pracodawcę, który określi jaka odzież będzie przydatna w wykonywaniu pracy przez jego pracowników.
Jest to całkiem dobre rozwiązanie, gdyż to pracodawca powinien mieć największe pojęcie o tym, co czeka pracowników podczas wykonywania obowiązków w jego zakładzie. Jest on co prawda zobowiązany do konsultacji z przedstawicielem pracowników jakie środki ochronne i ubiór będą najbardziej odpowiednie, jednak wynik tych konsultacji nie jest wiążący. Ostateczna decyzja o odzieży roboczej zawsze będzie należała do szefostwa zakładu.
Odzież ze sklepu BHP – jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?
Ustalenie odpowiedniej odzieży roboczej ze sklepu BHP to przywilej pracodawcy, nie oznacza to jednak, że nie spoczywają na nim żadne obowiązki, związane z zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy. Przykładowo, jeśli dojdzie do jakiegokolwiek wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia, przed którym mogłyby uchronić pracownika właściwe ubrania ochronne, to związane z tym konsekwencję ponosi zakład pracy.
Dodatkowo, jeśli w zakładzie panują warunki zagrażające zdrowiu, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć każdemu z pracowników niezbędne środki ochronne. W przypadku kiedy te ulegną uszkodzeniu, pracodawca powinien nieodpłatnie wymienić je na nowe. Nie oznacza to jednak, że odzież ochronna kupiona przez pracodawcę staje się własnością pracownika. W dalszym ciągu jest ona własnością zakładu i pracownik w wypadku zakończenia współpracy jest zobowiązany do oddania wszystkich elementów odzieży roboczej.