Obróbka termiczna żywności nie zamyka się tylko na smażenie, ale ponad połowa ludzi gotujących w domu nie korzysta z innych technik kulinarnych. Gotowanie na parze, grillowanie oraz pieczenie w piekarniku i gotowanie w wodzie to pozostałe sposoby na obróbkę cieplną jedzenia. Dietetycy i lekarze ostrzegają, że smażenie zwiększa ciężkostrawność potraw i nie stawiają go wśród zdrowych metod gotowania. Prawda jest bardziej złożona. To jakość patelni, tłuszczu oraz długość przebywania na ogniu decyduje o zdrowiu potrawy.
Wybieramy właściwą patelnie
Kto ma racje w zdrowym gotowaniu: dietetyk, producent naczyń czy kucharz? Rację ma nauka. Najlepiej taka, która wyprowadziła ludzkość z czasów średniowiecznych na właściwe tory. Nie ma uniwersalnego modelu patelni, wykonanego z materiału, który nadawałby się do wszystkiego. Gdyby czytać tylko profesjonalne opinie, Philipiak byłby rekomendowany, jako najlepszy producent naczyń. Aczkolwiek produkowane przez tę firmę patelnie i garnki ze stali chromowo-niklowej to tylko jedna z opcji. Naczynia Philipiak są rekomendowane w profesjonalnej gastronomii oraz dla osób, które cierpią na przeróżne alergie związane z jedzeniem. Można używać ich również do smażenia bez tłuszczu, gdy musimy ograniczyć tak przyrządzane potrawy ze względu na słabszą pracę wątroby lub nerek. Alternatywą są patelnie wykonane z żeliwa i ceramiki. Wszystkie trzy rodzaje, wliczając w to stal nierdzewną, są najbezpieczniejsze i najzdrowsze. Jednak każdy z tych trzech typów ma swoje wady i zalety, które przekładają się na przykład na smażenie czerwonego mięsa, jajek lub podsmażanie zimnych potraw. Żeliwo genialnie nadaje się do robienia szybkich półkrwistych steków. Natomiast ceramika sprawdza się przy szybkim podsmażaniu i robieniu omletów i naleśników. Brak teflonowych patelni w tym zestawieniu nie powinien być zaskoczeniem. Wiele z nich jest wykonana z czystego aluminium, które po zejściu powłoki teflonowej, jest dla człowieka szkodliwe dla zdrowia. Teflon może być pokryciem dla patelni ze stali nierdzewnej innej niż aluminium.
Pominąłem wiele elementów, którymi kierujemy się podczas wyboru patelni. Uzupełnienie tego tekstu znajdziecie tutaj – http://temat.net/aktualnosci/26681/Czym-kierowac-sie-wybierajac-patelnie-Opinie-na-temat-firmy-Philipiak
Stare zwyczaje zgodne z naturą
Smalec wieprzowy i wołowy był stosowany w polskiej kuchni niemal od samego początku istnienia. Wytapiany służył za substancję, na której smażono, a także dodawano do niektórych potraw, dla zwiększenia puli energetycznej. W czasach szlachty i po I wojnie światowej Polska była krajem tłustego jedzenia, które co ciekawe nie tuczy i nie tuczyło. Nie powodowało również problemów z cholesterolem. Ludzie bowiem nie stosowali ciężkostrawnego tłuszczu w połączeniu z produktami mącznymi. Tym samym tłuszcze nasycone z mięsa są najlepszym z możliwych podkładów pod smażenie. Na równi z nimi umieściłbym tylko masło klarowane i olej kokosowy w formie rafinowanej.