Kilka lat temu udowodniono, że telefony komórkowe mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Głównym powodem ich złego wpływu na organizm była emisja pola elektromagnetycznego. Dzisiaj wiemy, że jest to jeden z dwóch problemów współczesnych smartfonów. Istnieją bowiem aż trzy bolączki używania urządzeń mobilnych. Każda z nich inaczej wpływa na nasze zdrowie, powodując przeróżne problemy z ruchomością oraz zmysłami. Jak korzystać z telefonu, by zredukować przykre skutki zdrowotne?
Rak i korelacja z polem elektromagnetycznym
Nowotwór mózgu oraz jąder to najczęściej przytaczane przykłady korelacji chorób i pola elektromagnetycznego tworzonego przez telefony komórkowe. Dotychczas przeprowadzone badania nie potwierdziły tego, że trzymanie telefonu przy uchu podczas rozmowy mogą wpływać negatywnie na działanie tego organu oraz powiększać lub aktywować tamtejsze komórki nowotworowe. Natomiast badania męskich jąder, które są narażone na negatywne działanie telefonów z powodu noszenia ich w kieszeni, potwierdzają taką zależność. Podobno chodzi przede wszystkim o jakość spermy i ryzyko bezpłodności, a nie sam nowotwór.
Gorszy sen i problemy ze wzrokiem
Niebieskie światło emitowane przez wyświetlacze LCD oglądane po godzinie 19 powoduje zaburzenia snu, trudności w zasypianiu oraz może źle oddziaływać na nasz wzrok. Można zminimalizować te negatywne skutki instalując na starszych modelach smartfonów aplikację redukującą niebieskie światło. Nowoczesne smartfony mają wbudowaną funkcję „czytania”, która redukuje emisję światła niebieskiego (6500K) na rzecz żółtego na poziomie (2500K).
Pogłębianie wad postawy
Na ten temat może wypowiedzieć się każdy fizjoterapeuta. Trzymanie telefonu w dłoniach i oglądanie stron internetowych lub filmów sprawia, że barki oraz głowa układają się w pozycji obronnej. Skierowane mocno do przodu barki powoduję jedną z wad postawy. Natomiast głowa, która wychylona jest do przodu sprawia, że czujemy ból w szyi oraz tworzymy kolejny problem z postawą zwany protrakcją głowy. Oba rzutują na nasze przyszłe życie w zaawansowanym wieku. Pogłębiane powodują ból głowy, problemy z oddychaniem, a także rozregulowują układ współczulny. Żeby wyeliminować ten problem, musimy pilnować swojej postawy i ustawienia głowy oraz barków podczas patrzenia na wyświetlacz urządzenia mobilnego.