Sporo słyszy się o wypadkach podczas pracy na gospodarstwie. Mają zwykle związek z nieprawidłowym korzystaniem ze sprzętu elektronicznego oraz nieuwagą. Rzadkością jest natomiast wiadomość o wypadku z użyciem elektronarzędzi ogrodowych. Te bowiem wraz z ewolucją systemów zabezpieczeń i dużą konkurencyjnością samych producentów otrzymały przeróżne elementy podnoszące bezpieczeństwo ich korzystania.
Elementy zabezpieczające w pilarkach
Od lat ręczna pilarka spalinowa nie zmienia swojej konstrukcji, która jest po prostu najbardziej ergonomiczna. Zmiany wprowadzane przez producentów dotyczą aspektów technicznych. Dostępne są modele, które emitują mniej hałasu oraz spalin. Praca z pilarką stała się bardziej ekonomiczna, ze względu na wprowadzenie silników o mniejszej pojemności. Za bezpieczeństwo pracy pilarką odpowiadają natomiast dwie rzeczy. Jako pierwsze należy wymienić osłony, które w razie utraty kontroli nad urządzeniem, pozwolą zminimalizować możliwość kontaktu ostrza z ciałem. Natomiast drugim jest bezwładnościowy hamulec piły łańcuchowej. System nazywany także „QuickStop” ma za zadanie zatrzymanie włączonej piły, w momencie, gdy palec straci kontakt z przyciskiem lub manetką łącznika. Jest to niezwykle precyzyjny system, który wyłącza urządzenie z prędkością dziesiątek części sekundy. Gdy w momencie odbicia lub innego wytrącenia pilarki z dłoni dojdzie do niebezpiecznego kontaktu z ciałem, należy szybko puścić przycisk gazu, by ostrze natychmiast się zatrzymało. Bez tego dodatkowego hamulca, łańcuch kręciłby się aż do momentu wytracenia prędkości. Wydawałoby się, że współczesna pilarka łańcuchowa powinna mieć więcej systemów ochronnych. Życie pokazuje, że obecna konstrukcja tych urządzeń tnących jest na tyle dopracowana, że nawet początkujący ogrodnik, może korzystać z nich w sposób bezpieczny.
Ochrona oczu i właściwy strój
Skłamałbym, jeżeli napisałbym, że korzystnie ze współczesnych pilarek spalinowych nie wymaga stosowania zewnętrznego zabezpieczenia. Okulary ochronne lub kask z osłoną przednią jest niezbędnym elementem przy pracy z drewnem. Najpoważniejszym zagrożeniem przy pracy z cięciem drzewa, są latające wokół opiłki. Ścinki drewna mogą dostać się w okolice oczu, powodując nie tylko tymczasowe lub trwałe uszkodzenie wzroku, ale również spowodować inne wypadku. Gdy zmysł wzroku staje się nieaktywny, człowiek zaczyna panikować i sięgać dłonią w stronę oka. Trzymając włączoną pilarkę spalinową, musimy uważać na niekontrolowane ruchy, które mogłoby poskutkować tak zwanym odbiciem. Zjawisko odbicia powstaje w momencie, gdy końcówka pilarki dotyka jakiegoś twardego przedmiotu. Tym samym następuje odrzut rozpędzonego urządzenia w kierunku ciała. Jedynym sposobem, by zabezpieczyć się przed obiciem, jest posiadanie stroju ochronnego oraz kasku z grubą przednią powłoką, która w razie wypadku przyjęłaby na siebie rozpędzone ostrze.