Nowoczesne rachunki internetowe, dostępne w każdym współczesnym banku, oferują dostęp do różnorodnych usług bankowych bez konieczności wychodzenia z domu o każdej porze dnia, a nawet nocy. Gwarantują użytkownikom efektywne zarządzanie własnymi finansami poprzez sprawdzanie na bieżąco stanu środków, dokonywanie wszelkich płatności, założenie lokaty czy złożenie wniosku o kredyt gotówkowy za pośrednictwem laptopa, tableta lub smartfona.
Rodzaje rachunków internetowych
Obecnie w ofercie najpopularniejszych banków w Polsce znajdują się dwa rodzaje rachunków internetowych:
- konta wyłącznie internetowe obsługiwane przez tzw. banki wirtualne, które nie posiadają stacjonarnych placówek, punktów obsługujących opłaty, it, itp., zaś wszystkie operacje (np. zlecenie przelewu, założenie lokaty czy wymiana walut) odbywa się poprzez Internet;
- konta z dostępem do internetu, obsługiwane zarówno przez sieć, jak i za pośrednictwem oddziału lub agencji banku.
Nowoczesne banki oferują również internetowe rachunki:
- bieżące i oszczędnościowe dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (firm, spółek, przedsiębiorstw i korporacji);
- walutowe umożliwiające prowadzenie transakcji w innych walutach;
- lokat terminowych;
- kredytowe do obsługi kredytów;
- maklerskie do zakupu i sprzedaży akcji oraz innych papierów wartościowych.
Jak założyć konto internetowe?
Konto internetowe można założyć:
- w oddziale banku podczas jednej wizyty;
- za pośrednictwem kuriera;
- przez internet, gdzie wystarczy wypełnić elektroniczny wniosek o otwarcie rachunku na stronie internetowej wybranego banku, zaś niezbędne dokumenty aktywacyjne (identyfikator, jednorazowe hasło dostępu do konta, umowa otwarcia rachunku, którą należy podpisać i odesłać pocztą wraz z kserokopią wymaganych dokumentów) zostaną dostarczone przez pocztę lub kuriera.
Bezpłatne konto internetowe może być założone również za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego. Po wypełnieniu niezbędnego wniosku o otwarcie rachunku, system banku prosi o wykonanie przelewu na drobną kwotę w celu weryfikacji danych klienta, przy czym przelew musi zostać wysłany z rachunku założonego w oddziale banku, gdzie dane i i dokumenty właściciela zostały sprawdzone przez pracownika. Po zakończeniu całej procedury kwota transakcji zostaje zwrócona klientowi.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu rachunku internetowego warto zapoznać się z internetowymi rankingami czy opiniami innych użytkowników (np. opinie Alior).