Wszystko co powinieneś wiedzieć o termometrze oporowym

pomiar temperatury w przemyśle

Termometr oporowy (rezystancyjny) jest obecnie najczęściej używany w przemyśle. Jego działanie opiera się na zmianie oporu materiału, z którego jest wykonany następującą pod wpływem oddziałującej na niego temperatury. Stosuje się sensory platynowe, niklowe lub półprzewodnikowe, jednak w praktyce najczęściej używane są sensory platynowe. Czujniki rezystancyjne służą do pomiaru temperatury cieczy, gazów, instalacji przemysłowych oraz elementów maszyn.

Jedną z największych zalet sensorów oporowych jest wysoka dokładność i rozdzielczość pomiarów dokonywanych z ich wykorzystaniem. Niestety zakres pomiarowy tego typu czujników jest niższy niż w przypadku termopar i nie może przekroczyć +850 stopni Celsjusza. Termometr oporowy jest urządzeniem niewielkim i łatwym w obsłudze. Aby uzyskać lepsze wyniki pomiarowe powinien być stosowany wraz z przetwornikiem temperatury.

Termometr oporowy- budowa

Budowa termometru oporowego jest prosta. Czujnik ten charakteryzuje się również zamkniętą budową, co należy do jego głównych zalet. Jego najważniejszych elementem jest opornik (rezystor), którego reakcja na zmiany temperatury jest podstawą działania czujnika. Najczęściej stosowany w przemyśle jest termometr oporowy platynowy, można jednak spotkać również termometry z rezystorami niklowymi lub miedzianymi.

Kolejne elementy tworzące termometr oporowy to przewody wewnętrzne – odprowadzające i doprowadzające, materiał izolacyjny (tlenek metalu w proszku) oraz rura osłonowa. Zamknięta budowa czujnika rezystancyjnego umożliwia używanie go bez konieczności stosowania dodatkowych osłon, gdyż jest on wytrzymały na wysokie temperatury. Termometr oporowy jest urządzeniem cechującym się dokładnością pomiaru, długim czasem pracy i stabilnością.

Zalety i wady czujnika

pomiar temperatur w przemyśle

Czujnik temperatur to urządzenie, które powinno się znaleźć w każdym zakładzie przemysłowym. Jest to urządzenie, które umożliwia zapewnienie najwyższych standardów produkcji i zagwarantowanie ich zgodności z obowiązującymi normami. Do pomiarów temperatury należy wykorzystywać termometry dostosowane do specyfiki danej produkcji – trudnych warunków chemicznych, występowania gazów wybuchowych oraz wysokich temperatur.

W przemyśle wykorzystuje się dwa rodzaje czujników – termometr oporowy (rezystancyjny) oraz termoparę. Termopara może być użyta przy większym zakresie temperatur, jednak czujnik rezystancyjny daje dokładniejsze wyniki pomiarowe. Stosowanie termopar wymaga często użycia dodatkowych osłon w celu zabezpieczenia sensora przez zbyt wysoką temperaturą, co nie zawsze jest konieczne w przypadku termometru oporowego ze względu na jego zamkniętą budowę.

Termometr oporowy – zasada działania

Pomiaru temperatury za pomocą czujnika rezystancyjnego dokonuje się przez wykorzystanie oporu materiału, z którego wykonano czujnik. Pomiar rezystencji opornika (rezystora) umożliwia precyzyjne określenie temperatury otoczenia opornika. W przemyśle najczęściej wykorzystywany jest termometr oporowy Pt100, którego rezystor wykonany jest z platyny. Każdy czujnik może być wyposażony w maksymalnie trzy oporniki.

Główne zalety czujnika rezystancyjnego

Popularność termometru oporowego wiąże się nie tylko z dokładnością pomiarów uzyskiwanych z jego pomocą. Urządzenie cenione jest również ze względu na szybki czas reakcji, długi czas pracy i dużą stabilność. Wśród zalet wymienia się również jego niewielki rozmiar i zamkniętą budowę. Czujnik jest również odporny na działania wysokich temperatur i może być stosowany nawet przy bardzo zaawansowanych produkcjach przemysłowych. 

Czy termometr oporowy ma jakieś wady?

Mimo dużej odporności czujnika oporowego Pt100 na wysokie temperatury jego zakres pomiaru wynosi od -200°C do + 850 stopni Celsjusza. Przy produkcjach, w których osiągane są temperatury nie objęte tym zakresem konieczne jest wykorzystanie termopar, które posiadają większy zakres temperatur. Obecnie oba rodzaje czujników wykazują się jednak wysoką skutecznością i trwałością.

Niezależnie od tego, czy w danej produkcji najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie czujnika rezystancyjnego, czy też termopary warto wybrać urządzenia, które spełniają najwyższe standardy jakości. Doświadczenie producenta to zwykle gwarancja niezawodności i dokładności urządzenia pomiarowego. Firma Guenther od ponad 50-ciu lat produkuje czujniki i aparaturę pomiarową dla wszystkich gałęzi przemysłu.

Guenther- technologie pomiaru temperatury

guenther banner

Technologie pomiaru temperatury, które dostarczamy na rynek cieszą się uznaniem największych firm przemysłowych na całym świecie. Guenther to firma, która zapewnia klientom nowoczesne i efektywne rozwiązania. Oferujemy wysokiej jakości czujniki elektryczne, które sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach. Naszym klientom proponujemy zarówno standardowe, jak i specjalne rozwiązania dostosowane do różnorodnych wymogów technicznych.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Przemysł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.