Urządzenie PDA (Personal Digital Assistant) zwane kiedyś palmtopem i komputerem kieszonkowym rozpowszechniło się w postaci smartfona. Nasze inteligentne telefony to nic innego jak komputery mobilne z możliwością wykonywania połączeń w sieci GSM. System operacyjny dedykowany smartfonom stanowi przyjazne środowisko pracy programistów, którzy tworzą setki różnych aplikacji każdego miesiąca. Wbudowany lokalizator i możliwość łączenia się z internetem sprawiła, że współczesne telefony mogą służyć jako pilot do sterowania przeróżnymi urządzeniami na duże odległości. Dzięki nim rozwija się technologia inteligentnego domu oraz cywilne drony i prywatne serwery. Oto pięć urządzeń, które obsłużysz smartfonem na odległość.
1. Kamery IT – stworzenie własnego systemu monitoringu w domu przy pomocy aplikacji, kamerki internetowej oraz sieci WiFi jest dostępne dla każdego. Nie trzeba inwestować w drogie kamery IT, co nie zmienia faktu, że średnie i duże firmy wolą profesjonalne rozwiązania monitoringu.
2. Sterowanie ogrzewaniem – zarówno kotły gazowe, jak i tradycyjny piec węglowy posiada wbudowany komputer. Wystarczy doposażyć go w urządzenie łączące się z siecią WiFi a na naszym smartfonie zainstalować odpowiednią aplikację, taką jak przykładowa JunkersHome – http://www.junkers.pl/produkty/systemy-regulacji/aplikacja-junkershome.html . Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem na odległość dostępne jest dla każdego posiadacza kotła ze wbudowaną automatyką online sterującą obiegami grzewczymi. Będąc w pracy, możemy ustawić sobie temperaturę w mieszkaniu na wyższą, gdy na dworze jest bardzo zimno lub niższa, gdy chcemy oszczędzić.
3. Drony cywilne – latające statki bezzałogowe to nie zabawki, a popularny sprzęt do pracy operatorów kamer i współczesnych Youtuberów. Sterowanie nimi przy pomocy smartfona jest możliwe, tylko wtedy gdy producent wyrazi na to zgodę i przygotuje konkretną aplikację. Zwykle otrzymujemy zewnętrzny pilot do sterowania.
4. Komputerowe urządzenia wielofunkcyjne – nie musisz włączać peceta, żeby wydrukować dokumenty do pracy lub zdjęcia. Wszystko odbywa się dzięki połączeniu WiFi ze smartfonem. Nawet tanie urządzenie wielofunkcyjne z niższej półki mają wbudowaną łączność bezprzewodową i łączą się z każdym smartfonem.
5. Telewizor – już w roku 2013 powstały pierwsze aplikacje, które robiły ze smartfona przekaźnik do zmiany kanałów w telewizorze. Niezbędne są do tego odbiorniki obsługujące smart TV, ponieważ nie wymagają żadnych prac elektronicznych a zwykłą instalację aplikacji. Sam korzystam z tego rozwiązania.