Sony potrafi wyprzedzać swoje czasy technologicznymi nowinkami, które zostawiają daleko w tyle konkurencję z branży elektronicznej. Czy wszystkie decyzje japońskiego giganta w kwestii ewolucji telefonów i smartfonów Xperia były słuszne? Czy każdy z elementów dawnego telefonu z klawiaturą QWERTY został wymieniony na lepszy? Smartfony znane pod nazwą Xperia pojawiły się w roku 2012. Natomiast telefony zostały produkowane już w 2008 roku, począwszy od modelu X1, który sam posiadałem. Także Xperia X2 była jednym z moich ulubionych urządzeń mobilnych z pełną klawiaturą. Nawet w dobie klawiatury ekranu dotykowego, którą można personalizować, chętnie przesiadłbym się na stare technologicznie plastikowe przyciski.
-
Aparat w nowych smartfonach Sony jest porównywalny jakością do tego, który wychodził z telefonem Xperia w roku 2008. Oczywiście teraz możemy nagrywać nim filmy w 4K i robić ostre zdjęcia w ruchu. Jednak 8 lat temu aparaty w tych modelach robiły równie duże wrażenie, ze względu na dobrą optykę.
-
System Android 1.6 wyparł Windows Mobile i znacznie przyspieszył działanie urządzeń. Początkowo nieprzyzwyczajeni do nowego systemu użytkownicy traktowali go jako rynkową nowość. Teraz Android w wersji 5.0 i 6.0 jest na wszystkich nowych urządzeniach z linii Xperia (http://blogs.sonymobile.com/pl/) i działa znacznie lepiej od swojego poprzednika.
-
Czas pracy na baterii nigdy nie był mocną stroną smartfonów. Ekrany o 5 i więcej calach są prądożerne nawet z podświetleniem LED. Niemniej porównując Xperię Z3 do Xperii X1 to czas rozmowy w sieci 3G wynosi 16 godzin w przypadku pierwszego modelu i 6 godzin dla telefonu z roku 2008. Wszystko to dzięki automatycznie wyłączanemu wyświetlaczowi w smartfonach.
-
Jakość wykonania to najmocniejsza strona japońskich smartfonów. O ile klawiatura QWERTY w modelu X1 była świetnie spasowana, o tyle przedni panel był mocno plastikowy, a tylna klapka szybko zaczynała się ścierać. Nowe komponenty, z których wykonywana jest obudowa, dają sobie lepiej radę.