Elektronika użytkowa tanieje w momencie pojawienia się nowej technologicznie wersji urządzenia. Gdy telewizory LCD wchodziły na rynek, opłacalne było kupowanie starych technologicznie kineskopów. Teraz tańsze są LCD w technologii LED niż nowoczesny i bardzo drogi OLED. Wśród urządzeń rtv jest kilkanaście przykładów sprzętu, który nie osiągnął w ostatnich latach technologicznego skoku, który zredukowałby kwoty jego sprzedaży. Oto pięć przykładów urządzeń, które od dobrych kilku lat kosztują tyle samo a pod względem budowy i możliwości zmieniły się nieznacznie.
-
Odtwarzacze MP3/MP4 – zauważyłem, że przenośne urządzenia do odtwarzania muzyki praktycznie nic nie staniały przez ostatnie lata. Dodano do nich 1-3GB dodatkowej pamięci, ale cena nadal utrzymuje się powyżej 100zł za przyzwoity ale nie najlepszy odtwarzacz.
-
Odtwarzacze DVD – uważacie je za archaizm? Faktycznie rozdzielczość prezentowana przez format DVD nie dorasta do pięt blu-ray. Cena tych urządzeń nie spada poniżej 170 złotych za model firm takich jak LG, Sony czy Samsung. A przecież najtańszy Blu-ray kupicie za około 70zł drożej.
-
Kamerki internetowe HD – cena niezmienna od kilku lat. Prawdziwe HD 720p w takich kamerkach wymaga zapłacenia ponad 100 złotych za model. Poniżej tej kwoty otrzymujemy tragiczną optykę i niską jakość obrazu mimo rozdzielczości HD.
-
Kina domowe – ceny za zestaw 2.1 są na poziomie dawnych 5.1 dobrych producentów. Jestem skłonny stwierdzić, że obecnie kina domowe są najdroższe, odkąd zostały produkowane.
-
Dyski zewnętrzne – podchodzą pod sprzęt komputerowy i akcesoria do nowoczesnych telewizorów, które mogą nagrywać programy na pamięć przenośną. Zdrożały i to jak! Ponad 3 lata temu za dysk o pojemności 500GB zapłaciłem nieco ponad 180 złotych. Obecnie nie znajdziecie tańszego modelu. Najniższa cena to 199 złotych.