Świat wykreowany przez Ridleya Scotta oraz Jamesa Camerona w filmach Sci-Fi to nietrafiona wizja naszej obecnej rzeczywistości, która tworzy nieprzyjazny obraz upadku cywilizacji. Zbuntowana elektronika jeszcze przez długi czas nam nie grozi a aktualnie rozwijająca się technologia informacyjna, może stanowić główne źródło zarobku ponad połowy obecnych maluchów, którzy uczęszczają do przedszkola. Ich droga do poznania zero-jedynkowego układu, na którym bazuje cyfrowa rzeczywistość, będzie wytyczona jasną ścieżką, obraną przez wpływ rozwijającego się świata. Natomiast współcześni informatycy, programiści i inni mistrzowie kodu staną się archaicznymi przedstawicielami raczkującego postępu starej technologii.
Czym jest współczesne IT?
Czym właściwie jest IT w kontekście perspektywicznej dobrze płatnej pracy? Na pytanie „co to jest it” odpowiedziałbym inaczej dziecku, osiemnastolatkowi, mężczyźnie w połowie wieku emerytalnego i babci, która nie potrafi obsłużyć komputera. Tak zwany dział technologii informatycznej to kompleks czynności i zagadnień związanych z przetwarzaniem cyfrowych informacji. Pracownik IT jest zarówno programistą, który tworzy programy, jak i informatykiem działającym na gotowych systemach i oprogramowaniu. Wśród zawodów podlegających branży IT jest także elektronik, grafik komputerowy oraz specjaliści np. do spraw SEO. Admini znani z serwerów gier sieciowych i forów internetowych to także zawód, na którym spoczywa odpowiedzialność prawidłowego działania serwera, lub utrzymanie ogólnej kultury wśród użytkowników korzystających z wirtualnej przestrzeni. Wyłom w skorupie IT, którą było środowisko ludzi po politechnice, i innych ścisłych umysłów, stworzył rynek reklamy w internecie i inżynierów lub architektów wirtualnej rzeczywistości. Wśród oferty pracy dla sektora IT możemy znaleźć tajemniczo brzmiącego specjalistę ds. uczenia maszynowego. Te tajemnicze profesje rozwinę w kolejnych akapitach.
Gamedev to praca marzeń?
Gry komputerowe to sztuka współczesna, do której stworzenia potrzebny jest cały sztab ludzi – chociaż są przykłady twórców, pracujących solo a ich gry zakrawają na majstersztyk odczuć audio-wizualnych. Game development, znany w skrócie jako gamedev, to nic innego jak złożony proces, którego wynikiem jest stworzenie gry wideo. Deweloperka gier to korporacyjny biznes lub niezależny projekt (indie), który przy dobrym marketingu i gotowym projekcie może być żyłą złota. Potwierdza to coraz więcej polskich studiów tworzących gry komputerowe na platformy PC, PS4, XBO i urządzenia mobilne. Zespół programistów, grafików, muzyków, speców od level designu (architektów poziomów) oraz testerów, menadżerów, aktorów głosowych aż po twórców scenariusza kreuje doznanie nazywane grą komputerową. O tym, że na grach wideo można zarabiać, wiemy po sukcesach studia CD Projekt, Techland i 11 bit studios. W ostatnich latach każde z tych studiów deweloperskich rozmieszczało oferty pracy w IT, powiększając swoje biura oraz tworząc nowe oddziały w różnych miastach polski. Nawet teraz kilka z nich szuka specjalistów z dziedzin grafiki komputerowej i programowania. Czy tworzenie gry komputerowej to praca marzeń? Zarobki są godziwe w tych studiach, które odnoszą sukcesy. Polskie korporacje mają się bardzo dobrze, ponieważ mądre podejście do swoich przyszłych i obecnych klientów pozwala sprzedawać swoje produkty na szeroką skalę. Gamedev to międzynarodowy biznes, w którym zyski uzyskiwane dzięki polskim graczom są małym procentem całości. Jedyną wadą produkowania wysokobudżetowych tytułów jest „crunch”. Najlepiej zobrazować go jako wymuszone nadgodziny z kolosalną presją czasu i wyniku. Każde większe studio tworzące gry jest narażone na „crunch” w postaci 12-godzinnego dnia pracy czy nawet przychodzenia do pracy w weekend na kilka godzin, by dopracować projekt.
Praca w internecie i z internetem
Cyfrowe projekty kreatywne takie jak gry komputerowe i filmy animowane wymagają doświadczonych grafików, informatyków i programistów z mile widzianym dodatkowym talentem. Podczas tworzenia wyżej opisanych mediów, pracownik może dać coś od siebie. Nikt nie ogranicza jego potencjału i kreatywności. Inaczej wygląda praca przy statycznych stronach internetowych i oprogramowaniu. Praca dla informatyka znajdzie się w niemal każdej firmie. Obsługiwanie dziesiątek lub setek komputerów, naprawa posypanych systemów i wymiana podzespołów wymaga fachowca, który ma doświadczenie. Nowym wymogiem, który przerzedził kolejki starających się o prace informatyków, jest specjalizacja związana z utrzymaniem bezpieczeństwa sieci. Po wielu atakach hakerskich na hotele, szpitale i urzędy, rozpoczęto wdrażanie procedur zabezpieczających urządzenia elektroniczne podpięte do internetu. Narażone są nawet automatycznie zamykane na kartę drzwi w pokoju hotelowym. Umiejętność walki z atakiem hakerów jest na wagę złota i dobrej płacy.
Korporacja to nie jedyne miejsce, w którym informatyk i programista znajdzie stałą pracę. Próba stworzenia własnej marki i samozatrudnienia na internetowym rynku dóbr i usług uniezależnia od narzuconych terminów i godzin pracy. Zapewne większość programistów dorabia sobie, optymalizując witryny internetowe na boku. Podobnie jest z grafikami i montażystami filmów wideo, którzy dzięki portalowi YouTube, stali się szanowanym i cenionym zawodem zaliczanym do IT. Jeżeli tylko internet oraz komputeryzacja utrzyma tendencję wzrostu, to ponad połowa ludzi na ziemi będzie pracowała w dziale technologii informatycznej.