Ostrzenie narzędzi tnących – dlaczego warto w to zainwestować? 

ostre narzedzia

Koszt profesjonalnych narzędzi tnących bywa zwykle dosyć wysoki ze względu na wymagania jakościowe, konieczność długiego użytkowania i niezawodność. Podczas eksploatacji takich narzędzi, największemu zużyciu ulegają ostrza, co wpływa na pogorszenie parametrów pracy. W takiej sytuacji nie musisz kupować całkowicie nowych urządzeń, czy zdać się na pracę sprzętem w gorszym stanie, bowiem rozwiązaniem tego problemu jest regeneracja narzędzi w profesjonalnym serwisie. 

Dlaczego powierzchnie tnące są tak ważne? 

Powierzchnie tnące są bardzo ważne, ponieważ stanowią elementy niezbędne w wielu procesach związanych z obróbką różnych materiałów. Są one wykorzystywane chociażby przy obróbkach plastycznych w gilotynach, krajalnicach, nożycach, piłach, itd. Aby urządzenia mogły pracować precyzyjnie i efektywnie, powierzchnia tnąca musi być odpowiednio twarda i ostra, tak aby wytworzyć odpowiedni nacisk na obrabiane tworzywo. Poza twardością liczy się również kształt, który po zniekształceniu w czasie eksploatacji wymaga naprawy. Bez odpowiedniego kształtu nie uzyskamy bowiem zamierzonego rezultatu, zwłaszcza w przypadku obróbki materiałów wymagającej właściwej precyzji. 

Serwis noży i narzędzi tnących – dlaczego warto z niego skorzystać?

Zły stan narzędzi tnących objawia się zdecydowanym pogorszeniem jakości pracy, w tym brakiem możliwości osiągnięcia założonej precyzji cięcia, czy dużą chropowatością powierzchni. Zwykle słabo działające ostrza charakteryzuje również głośniejsza praca, zwiększenie temperatury urządzeń elektrycznych, a także zwiększone wibracje i drgania. 

Sposobem na zapewnienie sobie długiej żywotności narzędzi tnących jest oddanie ich do odpowiedniego serwisu, gdzie poddane zostaną profesjonalnemu ostrzeniu i regeneracji. Serwis noży i narzędzi tnących pozwala na odbudowę kształtu i geometrii ostrza. Procedurę dobiera się zgodnie ze skalą uszkodzeń i rodzajem materiału, z którego zostało wyprodukowane ostrze. Zazwyczaj korzystanie z usług regeneracji narzędzi tnących wiąże się z duża oszczędnością czasu i pieniędzy, ponieważ zamiast kupowania nowego narzędzia odzyskujesz stare w doskonałej formie. 

Z jakich materiałów mogą być produkowane narzędzia tnące? 

Jako, że do obróbki twardych metali konieczne jest zastosowanie materiału o dużej wytrzymałości, zwykle do narzędzi tnących stosuje się stal narzędziową. Powstaje ona z węgla i żelaza a także z dodatków różnych metali, w tym niklu, chromu i wolframu. 

Narzędzia mogą być także wykonane ze stali szybkoschnącej (HSS), która zawiera w sobie domieszkę węgla i metale, takie jak kobalt, wanad i chrom. Do urządzeń charakteryzujących się duża prędkością produkowane są ostrza z węglików spiekanych, ponieważ ten materiał chroni narzędzie przed wysoką temperaturą wytwarzaną podczas szybkiej pracy. 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.