Małe, lekkie i proste w użytkowaniu aparaty kompaktowe, zwane powszechnie cyfrówkami, umożliwiają wykonywanie zdjęć wysokiej jakości, dzięki czemu stanowią obecnie doskonalą alternatywę dla profesjonalnych, dużych i ciężkich “lustrzanek”. Posiadają szereg różnorodnych funkcji i gadżetów, które wykorzystane w odpowiedni sposób pozwolą osiągnąć zaskakujące efekty, zapierające dech w piersiach.
„Trening czyni mistrza”
Nauka fotografowania wiąże się, bez względu na rodzaj i markę posiadanego sprzętu, z bezustannym wykonywaniem jak największej liczby zdjęć (zgodnie z tezą “trening czyni mistrza”), eksperymentowaniem oraz poznaniem podstawowych zasad dotyczących między innymi kompozycji zdjęć czy teorii barw. Po zakończeniu sesji koniecznie należy przeanalizować wszystkie zdjęcia i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Każdy początkujący fotograf powinien również zgłębić tajniki działania swojego aparatu, co pozwoli na świadome zastosowanie poszczególnych funkcji, a także wykorzystanie w pełni jego możliwości. Naukę fotografowania można rozpocząć od…przeczytania instrukcji obsługi dołączonej do sprzętu, sprawdzając jednocześnie w praktyce wszystkie funkcje. W zaawansowanych cyfrówkach, wyposażonych w tryb manualny, użytkownik może samodzielnie ustawić wszystkie parametry. Warto również sięgnąć po dostępne na rynku podręczniki, które wprowadzą zainteresowane osoby w niezwykły i wyjątkowy świat fotografii.
Gdzie się uczyć fotografii?
Doskonały sposób na zdobycie niezbędnej wiedzy w dziedzinie fotografowania stanowią między innymi: nowoczesne szkoły fotograficzne, warsztaty oraz kursy fotograficzne, które podzielone są na część teoretyczną i praktyczną. Jednym z dosyć oryginalnych i ciekawych sposobów nauki fotografowania jest…współpraca z profesjonalnym fotografem, polegająca na asystowaniu i pomaganiu przy różnych sesjach. Obserwowanie zawodowca podczas pracy, jego zachowania czy wykorzystywanych technik, umożliwia wyciągnięcie odpowiednich wniosków dla siebie. W ostatnich miesiącach coraz większą popularnością cieszą się natomiast fora internetowe oraz grupy na różnych portalach społecznościowych, gdzie amatorzy fotografowania dzielą się swoimi zdjęciami, oczekując na komentarze i oceny innych, nierzadko bardziej doświadczonych osób.