Przekładnia kątowa stanowi część urządzeń napędzanych silnikiem. Spotkać możemy ją także pod nazwą przekładni stożkowo-walcowej. Odpowiada ona za przenoszenie ruchu na moc. Czyni to z niej niezbędny element każdej maszyny, która posiada silnik. Znajomość jej budowy powinna być obowiązkiem każdego mechanika. Co należy o niej wiedzieć? Podpowiadamy.
Przekładnia kątowa – jak jest zbudowana?
Składa się ona z dwóch osi – silnika i wału – które ustawione są do siebie prostopadle pod kątem 90 stopni. Jest to sposób, w jaki przenosi się energia. Każda z osi zbudowana jest z kół zębatych. Składają się one z piastów, które osadzają koło na wale, tarczy odpowiadającej za połączenie wieńca z piastą, a także wspomnianego wieńca, którego zadaniem jest łączenie osi.
Z połączenia tych wszystkich elementów powstaje gotowa przekładnia kątowa. W procesie jej powstawania bardzo ważna jest precyzja, gdyż nawet proste błędy mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania. Przekładnie najczęściej wykonuje się ze stali nierdzewnej. Całość posiada także obudowę stworzoną z różnych stopów metali. Sam wał natomiast otacza obudowa ze stali hartowanej.
Zobacz także: https://kuriersierpecki.pl/jak-wybrac-dobre-falowniki/
Przekładnia kątowa – jak działa?
Głównym zadaniem przekładni kątowej jest przemienianie ruchu na moc. Precyzyjniej mówiąc – zamienia ona ruch bierny na czynny. Zmiana prędkości obrotowej przekłada się na wzrost temperatury. Może wiązać się to z lekką zmianą mocy, jednak nie na tyle dużą, by wpłynęła ona na działanie.
Jak dokładnie przebiega ten proces? Wieniec na wejściu generuje ruch, który następnie przekłada się na drugą oś, co z kolei wytwarza ogromną moc. Jej obliczenie opiera się na iloczynie prędkości kątowej i momentu. Jednocześnie pojęcie straty wiąże się ze sprawnością określającą ilość mocy wejściowej na wyjściu z przekładni.
Przekładnia kątowa – gdzie jest wykorzystywana?
Zastosowanie przekładni kątowych bezpośrednio przekłada się na usprawnienie procesu produkcyjnego. Mechanizm ten wykorzystywany jest w coraz większej ilości branż. Można wymienić tutaj branżę budowniczą lub transport towarów. Przykładem zastosowania przekładni kątowych mogą być taśmy produkcyjne, które odpowiadają za mechaniczny transport towaru.
Jedną z ważniejszych branż, które wykorzystują przekładnie kątowe jest rolnictwo. Usprawnienie ich użyciem sprzętu rolniczego przekłada się na efektywność i skraca czas pracy. Maszynami, w których wykorzystywane są przekładnie kątowe są między innymi kosiarki sadownicze, glebogryzarki, czy rozsiewacze. Szeroki wybór przekładni kątowych naleźć można na stronie https://kacperek.com.pl/
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.