Każdego roku renomowana firma badawczo – doradcza Inteliance, doskonale znana na rynku finansowym, na podstawie szczegółowo i rzetelnie przeprowadzonej analizy, prezentuje ranking najpotężniejszych instytucji bankowych w Środkowej Europie. Zestawienie przedstawia nie tylko aktualną pozycję polskich instytucji w tym regionie Starego Kontynentu, ale również wpływ zagranicznych graczy.
Silna pozycja polskich banków
Obecnie, według danych firmy Inteliance, nadal bezkonkurencyjne pozostają cztery duże banki, zlokalizowane na terytorium prężnie rozwijających się państw europejskich takich jak Polska, Czechy, Węgry i…Rumunia. Największe udziały w instytucjach bankowych Środkowej Europy, niezmiennie od kilku lat, posiadają natomiast UniCredit (Włochy), Erste i Raiffeisen (Austria), KBC (Belgia) oraz Societe Generle (Francja). W ostatnich latach nastąpił gwałtowny i zdecydowanie najszybszy rozwój polskiego sektora bankowego wśród innych państw europejskich, zaś aktualna kwota aktywów wynosi 387 miliardów euro. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego środki, którymi dysponują nasze instytucje finansowe, wzrosły w stosunku do poprzednich lat aż o 60%. Na kolejnych pozycjch w rankingu znalazły się: Czechy (z kwotą 221 miliardów euro), oraz Węgry i Rumunia (z kwotą 90 – 110 miliardów euro).
„Cyfrowy buntownik”
Zdecydowanie największy wzrost wśród polskich banków zanotował Alior Bank, który po raz pierwszy zajął wysoką, osiemnastą pozycję w pierwszej dwudziestce. „Cyfrowy buntownik”, przedstawiając nową strategię na lata 2017 – 2020, planuje uproszczenie dotychczasowej oferty produktowej, wprowadzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych i informatycznych, które znacznie ułatwią zakup poszczególnych produktów i usług. Jeszcze kilka miesięcy temu Alior Bank znalazł się w kręgu podejrzeń Komisji Nadzoru Finansowego, badającej przyczynę straconych przez klientów środków finansowych w funduszach spółki W Investments, której prezesem jest Piotr Wiśniewski. Na szczęście bank pokonał trudności, utrzymał renomę i wzmocnił swoją pozycję kapitałową w rankingu polskich instytucji finansowych.