Commuter Trucker Jacket – inteligentna kurtka?

Jeszcze do niedawna projektowanie ubrań było wyłącznie domeną osób, zawodowo zajmujących się modą. Tymczasem naukowcy wykorzystali dotychczasowe osiągnięcia współczesnej nauki i technologii, tworząc tzw. „inteligentną odzież”, która zaskakuje innowacyjnymi rozwiązaniami.

Project Jacquard

W wyniku wspólnych prac firmy Levi oraz oddziału ATAP Google powstała inteligentna kurtka (tzw. smartkurtka) o nazwie Commuter Trucker Jacket, oparta na technologii Jacquard, połączona ze smartfonem przy pomocy odpowiedniej aplikacji. Project Jacquard polega na stworzeniu specjalnych włókien, będących połączeniem bardzo cienkich metali i materiałów (np. jedwab, poliester lub bawełna), które „wyczuwają” nacisk i dotyk, a następnie przekazują bezprzewodowo do smartfona bądź innego urządzenia. Nowy produkt, przeznaczony zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, pojawił się,  w różnych rozmiarach, w wybranych salonach w USA oraz w sklepie internetowym levi.com na początku października ubiegłego roku. Inteligentna kurtka powstała głównie z myślą o rowerzystach, którzy w trakcie jazdy mogą za jej pośrednictwem, wykonując różne, delikatne gesty, ustawić ulubioną muzykę, sprawdzić godzinę, odebrać bądź odrzucić połączenie, odczytać głosowo sms-a czy kontrolować nawigację bez konieczności zatrzymywania się i wyjmowania smartfona z kieszeni.

www.spidersweb.pl

Podstawowe funkcje

Commuter Trucker Jacket posiada wbudowany oraz sprytnie ukryty moduł Bluetooth, umożliwiający nawiązanie łączności bezprzewodowej ze smartfonem. Lewy mankiet kurtki, wykonany z materiału (pełniącego funkcję ekranu dotykowego), jest interaktywny i działa na podobnej zasadzie jak panel dotykowy smartfona lub gładzik w laptopie.  Dodatkowo lewy rękaw posiada aż 15 czujników, które odkrywają gesty, a następnie przekazują niezbędne informacje do urządzenia. Panel sterowania można natomiast w prosty i szybki sposób odpiąć od rękawa, a kurtkę uprać w pralce.

www.spidersweb.pl

Stworzenie inteligentnej kurtki stanowi w branży odzieżowej prawdziwą rewolucje, a naukowcy bezustannie prowadzą dalsze prace nad wprowadzeniem kolejnych, innowacyjnych funkcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.