Najczęściej piracone programy w sieci

aplikacje
źródło: https://pixabay.com/pl/

Nielegalne ściąganie programów z serwisów takich jak torrenty, warezy i inne chomiki już dawno wymknęło się spod kontroli. Ludzie „piracą” na potęgę. Aplikacje i programy użytkowe, które w normalnych warunkach kosztują kilkaset złotych dostępne są na przeróżnych serwerach za darmo. Jednak ich pobranie wiąże się ze złamaniem prawa. Które programy są najczęściej ściągane nielegalnie?

Legalny Windows? Nie żartuj

programy
źródło: https://pixabay.com/pl/

Już niedługo takie myślenie przejdzie do lamusa ponieważ coraz więcej użytkowników posiada darmowy system Ubuntu oraz Windows 10. Jednak jeszcze kilka lat temu ponad połowa posiadaczy komputerów personalnych i laptopów miała na swoim dysku nielegalną wersję systemu Microsoftu. Była to wersja XP uważana za idealną. Zaraz po niej najczęściej ściągane są Windows 7 i 8.1. Systemy operacyjne w nowej wersji OEM kosztują zwykle 350 złotych. Jest to cena zależna od obecnego kursu dolara. To samo tyczy się podzespołów komputerowych, które w większości są produkcji USA.

Kto widział legalnego Photoshopa?

zdjęcie
źródło: https://pixabay.com/pl/

Ja widziałem, ale sam go nie posiadam. Wolę darmowe wersje programów do obróbki grafiki ze względu na ich zbliżoną przydatność, do popularnej aplikacji Adobe. Nie dziwi mnie, że 80% użytkowników photoshopa, to piraci. Program kosztuje w swojej najtańszej wersji grubo ponad tysiąc złotych. Możliwości ma ogromne, ale niestety nie są proporcjonalne do tego w jaki sposób je wykorzystujemy. Szczególnie prywatna obróbka zdjęć czy rysowanie dla przyjemności nie jest warte takich pieniędzy. Adobe traci także na swoim Sony Vegas, który w dobie filmów w sieci ma gigantyczną ilość użytkowników nielegalnych.

Pakiet biurowy Office

Istnieje kilka świetnych pakietów biurowych w wersji darmowej. Ale to MS Office jest tym, który wybiera ponad połowa użytkowników komputerów osobistych. Jest intuicyjny, korzysta ze znanego formatu plików, oraz dzieli się na różne pomniejsze aplikacje. Legalny Office 365 nie jest drogi, jednak jego wadą jest krótki czas udostępnionej licencji. Wersja professional 2013 na 1 stanowisko komputerowe kosztuje 399 złotych. Drogo nawet dla firm. Mając 10 komputerów, w których każdy powinien posiadać pełen pakiet biurowy, czeka nas wydatek na poziomie 4 tysięcy złotych. Podziękuję i skorzystam z wersji darmowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.