Nie ma idealnego użytkownika energii elektrycznej, który pamiętałby o wszystkich błędach mających wpływ na marnowanie prądu. Błędy, na których się skupię wynikają głównie ze złych nawyków. Gdyby świadomość tego jakim kosztem wytwarzane jest ponad 2/3 energii elektrycznej w Polsce była większa, rachunki byłyby niższe a powietrze czystsze. Do ekologicznie samowystarczalnego w zieloną energię państwa wiele nam brakuje. Dorośli nie wiedzą jak oszczędzać energię i nie przekazują tej wiedzy dzieciom. A nawet jeśli posiadają podstawową wiedzę, to z niej nie korzystają.
Pierwszy nauczyciel dziecka – dobre wzorce w domu
Zdrowe powietrze i całe środowisko zależy od naszego oraz przyszłych pokoleń. Dlatego szczególną wagę należy przyłożyć, do przekazywania dzieciom odpowiednich wzorców postępowania z urządzeniami elektrycznymi. Zacznijmy od wszelkiego rodzaju urządzeń multimedialnych. Komputer, telewizor oraz tablet to urządzenia, z którymi młode pokolenia mają styczność w coraz młodszym wieku. Bardzo ważne jest by nauczyć je wyłączania każdego urządzenia, gdy z niego nie korzystają. Mimo wyższej klasy energetycznej i włączonym trybie eko w dalszym ciągu marnujemy prąd. Oszczędność na rachunkach przy regularnym wyłączaniu telewizora, komputera oraz rzadszym ładowaniu tabletu jest wymierna. Może osiągnąć ponad 200 kWh rocznie. Zakładając, że 55 kWh generuje 30 złotych opłaty za prąd, nie trudno zauważyć, że w kieszeni zostanie wam około 100 złotych rocznie. A to dopiero początek.
Jak korzystać z urządzeń AGD w kuchni?
Nie trzeba od razu zmieniać urządzeń AGD na nowe by zaobserwować malejące rachunki za prąd. Stary wiekowy sprzęt, którego klasa energetyczna nie łapie się nawet do literki „D” należałoby wymienić. Planując zakup nowych urządzeń takich jak: lodówka, pralka czy zmywarka warto dopłacić za jak najwyższą energooszczędność. Szczególnie polecane są dwie najwyższe klasy A++ oraz A+++, które zużywają średnio 50% mniej energii niż klasa A bez plusów.
Nawet najlepszy sprzęt AGD używany nieprawidłowo, nie będzie redukował miesięcznych opłat za energię elektryczną. Wystarczy źle ustawić parametry chłodzenia lodówki lub nie zapełnić zmywarki naczyniami by się o tym przekonać. Duże oszczędności może zapewnić zmiana złych nawyków w gotowaniu i sprzątaniu domu. Regularne wymienianie worków w odkurzaczu pozwoli skrócić czas sprzątania i nie będzie wymagało podkręcania mocy urządzenia, by efektywnie wciągać brud z podłóg. W przypadku gotowania szczególnie polecam korzystanie z parowaru lub garnków do gotowania na parze. Swoje ulubione dania przyrządzicie na jednym gazie w dużo krótszym czasie. Warto zainteresować się płytą indukcyjną. Jest tańsza w eksploatacji niż płyta gazowa. Oprócz tego eliminuje ryzyko oparzenia się. Dużo więcej porad znajdziecie pod tym linkiem – http://www.rwe.pl/pl/dla-domu/swiadoma-energia/porady-dla-domu . Na dole strony znajduje się darmowy poradnik, który można pobrać na swój komputer by jeszcze efektywniej zredukować zużycie prądu w mieszkaniu.