Komputery mobilne same w sobie są urządzeniami o wielu funkcjach. Łączą w sobie niewielki rozmiar oraz wydajność pełnoprawnego stacjonarnego PC. Oczywiście żeby uzyskać wydajność na poziomie stacjonarki trzeba przekroczyć średnią półkę cenową. Najtańsze notebooki po 1000-1500 złotych nie są demonami prędkości. Oprócz pracy biurowej i podstawowych multimediów nie sprawdzą się zbyt dobrze w zaawansowanych programach wideo i grach. W Polsce takie komputery cieszą się największym powodzeniem.
Mały jak tablet, wydajny jak PC
Laptopy określane mianem 2 w 1 posiadają wielkość matrycy nie przekraczającą 15,7 cala oraz ważą dużo mniej niż standardowy notebook. Bardzo pożądane są funkcje tabletu takie jak ekran dotykowy oraz możliwość obrócenia ekranu względem klawiatury tak by zrobić z niej podstawkę. Jednak takie urządzenia nie wpisują się w bardzo ważny argument jakim jest przystępna cena. Ostatecznie możemy wydać więcej pod warunkiem, że komputer ma kilka innych znaczących zalet. Pierwszą jest bateria o dużej żywotności, która spokojnie wytrzyma ponad 6 godzin intensywnej pracy. Ważną rzeczą jest także wydajność mająca odzwierciedlenie w szybkim włączaniu systemu i gotowości do pracy. Wygląd jak zwykle musi zająć miejsce na podium ponieważ kwestie estetyki komputera docenia ponad 65% przepytywanych w ankietach na temat laptopów.
Ostatecznie wybieramy mocne podzespoły
Decydując się na zakup laptopa powinniśmy postawić na naprawdę dobre podzespoły. Procesor o czterech rdzeniach oraz pamięć RAM na poziomie 6GB pozwoli nam cieszyć się sprzętem przez najbliższe lata. Karta graficzna oparta o chipset Nvidia lub Radeon powinna zagościć w komputerze gracza. Takie zestawy wyceniane są przynajmniej na 2400 złotych. Ich ceny rosną dwukrotnie przy naprawdę mocnych laptopach. Bardzo ważne jest by brać 5 lat gwarancji zamiast standardowych dwóch. To zabezpieczenie przed uszkodzeniem, które bardzo często zdarza się w 2-3 roku użytkowania komputera mobilnego.