Każdy miłośnik komputerów i związanych z nimi technologii dostrzega, jakiego postępu dokonaliśmy w zakresie zużycia pamięci RAM i dopracowania jej prędkości. Najłatwiej zobrazować go na grach komputerowych. Pierwsze programy pojawiające się na komputery 8-bitowe wymagały zaledwie kilku kilobajtów pamięci. Dopiero po latach zaczęto stosować kości o pojemności kilku megabajtów, aż w końcu nadszedł czas na jednostkę gigabajta. Dla graczy i osób pracujących na komputerach ilość pamięci RAM ma kluczowe znaczenie dla całego procesu działania programu. Ile jej obecnie potrzebujemy?
Od 4GB do 8GB
W laptopach uniwersalnych, czyli do pracy i wideo rozrywki na umiarkowanym poziomie znajdziemy około 4GB pamięci RAM DDR3 lub nowszych kości DDR4. Świadomy użytkownik komputera mobilnego wie, że cztery gigabajty są wystarczające do pracy w aplikacjach biurowych, multimediów i przeglądania internetu. Starsze gry nie wymagają więcej pamięci niż 2-4 GB. Jednak epoka tej konkretnej ilości dobiegła końca dla w profesjonalnych zastosowaniach i wśród ludzi grających na poważnie w tytuły AAA. To 8GB pamięci najlepiej o taktowaniu powyżej 2133 ma rację bytu w komputerach mobilnych. Daje to rozsądny zapas, który trudno roztrwonić nie włączając gier wydanych w latach 2015 wzwyż na najwyższych detalach, lub otwierając dziesiątek zakładek w przeglądarce podczas pracy na zaawansowanych aplikacjach do przetwarzania danych. Konfiguracje komputerów do gier, steamowania rozgrywki i grafiki komputerowej muszą mieć 16 lub przynajmniej 12GB pamięci RAM. Jest ona zużywana do obsługi wielu aplikacji, dając bezpieczny zapas. Średnio 11,5GB pamięci jest pobierane podczas streamowania gry AAA do internetu z włączonym nagrywaniem dźwięku i obrazu z kamery internetowej. Ciekawostką jest natomiast fakt, iż wiele gier strategicznych pokroju City Skyline lub Totalwar, chętnie korzysta z ponad 9GB pamięci, przez co 8GB, tworzy niegrywalny produkt.
Zainwestuj w szybkość
Zapas pamięci RAM będzie dobry nawet w przypadku technologii sprzed kilku lat, czyli DDR3. Niemniej gry komputerowe pokazują, jak istotna jest prędkość RAM-u w uzyskiwaniu większej ilości klatek na sekundę. Średnio 20% więcej klatek otrzymamy w nowszych grach porównując pamięć o prędkości 1600 DDR3 i 2933 DDR4. Dlatego opłacalne jest wyłożenie większej sumy na kości z opóźnieniem CL15 lub CL16 nie wolniejsze niż 3000mhz. Gratką dla maniaków mocy są pamięci 4000mhz, jednak przy obecnej cenie rynkowej, to stanowczo za duża inwestycja o znikomej opłacalności w najbliższych 2 latach, dopóki nowe procesory nie zaczną korzystać z kości 3200mhz.16GB DDR4 to teraźniejszość nie przyszłość.