W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się spędzić swój wymarzony urlop z rodziną lub przyjaciółmi za granicą. Jeszcze do niedawna dosyć poważny problem stanowiła kwestia płatności w podróży. Posiadanie przy sobie dużej ilości gotówki było ryzykowne, wymienianie niewydanych pieniędzy często nieopłacalne, zaś płatność lub wypłacanie pieniędzy z bankomatu kartą do konta złotówkowego wiązało się nie tylko z niekorzystnym przewalutowaniem, ale również dodatkowymi prowizjami i opłatami. Obecnie idealnym rozwiązaniem dla osób podróżujących po świecie jest karta wielowalutowa.
Funkcjonalność karty wielowalutowej
Karta wielowalutowa, znajdująca się w ofercie niemalże każdego popularnego i renomowanego banku w Polsce, umożliwia przypisanie do karty kilku różnych rachunków bankowych prowadzonych w takich walutach jak euro, funt brytyjski, dolar amerykański czy frank szwajcarski (w zależności od oferty danego banku). Karta pozwala uniknąć niekorzystnego przewalutowania po kursie danego banku. W trakcie dokonywania płatności przez podróżującego, system automatycznie rozpoznaje, w jakiej walucie prowadzona jest konkretna atrakcja i rozlicza ją według najkorzystniejszej opcji.
Doładowanie konta
Na rachunku powinna być zgromadzona odpowiednia kwota, dlatego przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności kartą wielowalutową warto sprawdzić saldo konta i w razie konieczności uzupełnić środki. Najwygodniejszym sposobem jest zakup niezbędnej waluty za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub mobilnej, gdzie po zalogowaniu można aktywować usługę kantoru online (dostępny przez całą dobę siedem dni w tygodniu) i zakupić wybraną walutę bez konieczności wychodzenia z domu. W kantorze online zwykle prezentowana jest najlepsza oferta.
Opłaty i prowizje
Wydanie karty wielowalutowej jest bezpłatne, ale posiadanie karty wiąże się z następującymi opłatami i prowizjami:
- za użytkowanie (wysokość opłaty zależy od konkretnego banku);
- za prowadzenie rachunku walutowego;
- za wypłatę gotówki w bankomacie poza granicami Polski – wysokość prowizji waha się od 0 zł do 3% wypłacanej kwoty.