Brykiet drzewny w domowym kominku

Domowe kominki tworzą w salonie niepowtarzalną atmosferę. Wymagają jednak nie tylko regularnych przeglądów i właściwej konserwacji, ale również systematycznego czyszczenia. Na wewnętrznych ścianach przewodu kominowego gromadzi się bowiem dosyć gruba warstwa łatwopalnego kreozotu. To osad, który zwiększa ryzyko zaczadzenia oraz pożaru. Należy więc dbać zarówno o to, czym palimy w naszym kominku (producenci polecają brykiet drzewny) oraz o to, czym go czyścimy (warto zainwestować w odkurzacz kominkowy).

Odpowiedni materiał opałowy – brykiet drzewny

Ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie domowego kominka ma wybór odpowiedniego materiału opałowego zalecanego przez producenta, który nie będzie zaburzał pracy urządzenia. Jednocześnie pozwoli też ograniczyć do absolutnego minimum emisję szkodliwych spalin. Warto zainwestować w wysokiej jakości dobrze wysuszone drewno liściaste o niewielkiej ilości żywicy (najlepiej sezonowe o wilgotności nie większej niż 20%). Tu sprawdzą się przede wszystkim buk, dąb, grab, brzoza, jesion oraz akacja. Coraz większą popularnością wśród użytkowników domowego kominka cieszy się natomiast brykiet drzewny. Głównie ten produkowany na bazie sprasowanych pod wysokim ciśnieniem trocin i zrębek, posiadający wysoką wartość opałową.

Czyszczenie kominka – odkurzacz kominkowy

W sezonie grzewczym specjaliści zalecają usuwanie smoły, sadzy czy innych łatwopalnych substancji z kominka najlepiej raz w tygodniu. Regularne czyszczenie kominka polega głównie na usunięciu popiołu i sadzy, co może powodować jednak zanieczyszczenie pokoju, dlatego doskonale sprawdzi się odkurzacz kominkowy wyposażony w filtry przystosowane do pochłaniania drobinek popiołu i sadzy.

Czyszczenie szyby

W każdym domowym kominku szyba (nawet wyposażona w specjalną powłokę) w błyskawicznym tempie pokrywa się sadzą, która przysłania płomień i nie pozwala cieszyć się jego przyjemnym blaskiem. Niestety nie istnieje w pełni skuteczny sposób, aby wyeliminować problem. Użytkownikom pozostaje jedynie zachowanie spokoju i regularne usuwanie sadzy. W przypadku drobnych zanieczyszczeń szyby domowego kominka wystarczy ściereczka nasączona niewielką ilością płynu do… mycia naczyń. Większe zabrudzenia wymagają natomiast użycia specjalnego środka, rekomendowanego przez producenta. Szyby pirolityczne, czyli z warstwą metaliczną, należy myć raczej sporadycznie, ponieważ w trakcie palenia na ich powierzchni przebiega tzw. proces pirolizy, gwarantujący samooczyszczanie się szyby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.