Bezpieczeństwo w aucie przede wszystkim

Nowoczesne rozwiązania technologiczne stają się niezbędnym elementem w każdej dziedzinie życia współczesnego człowieka, również w branży motoryzacyjnej. Innowacyjne systemy nie tylko pozytywnie wpływają na komfort jazdy samochodem, ale przede wszystkim zwiększają poziom bezpieczeństwa w każdych warunkach drogowych.

Active Cruise Control

System Active Cruise Control, zwany powszechnie aktywnym tempomatem, jest urządzeniem, które umożliwia nie tylko utrzymywanie określonej, zadanej prędkości, ale również jej korektę w zależności od warunków panujących na drodze. W praktyce oznacza automatyczne zwalnianie i przyspieszenie dostosowane do indywidualnych potrzeb danego kierowcy. Aktywny tempomat pozwala również utrzymać bezpieczną odległość pomiędzy pojazdami przy każdej prędkości (od 0 do 200 km/h z automatyczną skrzynią biegów oraz od 30 – 200 km/h z manualna skrzynią biegów), dzięki nowoczesnej funkcji Queue Assist. System Active Cruise Control pozwala znacznie obniżać zużycie paliwa poprzez zdecydowanie bardziej płynne poruszanie się do przodu oraz ograniczenie gwałtownego ruszania z miejsca.

WHIPS

WHIPS (Whiplash Protection System), zastosowany między innymi w najnowszym modelu Volvo S60, oznacza natomiast system, ochrony pasażerów przed niebezpiecznymi, długotrwałymi uszkodzeniami kręgów szyjnych podczas uderzenia w tył samochodu, bez względu na prędkość auta. System sprawia, że w momencie uderzenia w tył pojazdu oparcie fotela automatycznie cofa się, zaś zagłówek jednocześnie wychyla się do przodu, dzięki czemu zagłówek “wychwytuje” szarpniętą głowę pasażera przed odrzuceniem jej do tyłu. WHIPS sprawił, że liczba urazów zmniejszyła się prawie o połowę.

System kontrolujący stan zmęczenia kierowcy

System rozpoznawania zmęczenia u kierowcy stanowi dodatkowe wyposażenie większości nowoczesnych samochodów, pojawiających się na rynku motoryzacyjnym. Podstawowym elementem funkcjonowania takiego rozwiązania są różne czujniki, które śledzą ruch głowy, mruganie oczu, stabilność toru jazdy czy ruch kierownicą wykonywany przez prowadzącego samochód. W momencie wykrycia zmęczenia, system wysyła odpowiedni sygnał, informujący o konieczności zatrzymania i odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.