Każdy z nas pracuje na życie po emeryturze. Państwo nie daje po równo. Sami również nie mamy wpływu na nasze zarobki, które z góry zostały ustalone przez rynek i gospodarkę. Lekarz zawsze zarobi więcej od murarza a piłkarz od nauczyciela wychowania fizycznego. Część pensji, którą otrzymujemy, może zostać odłożona na własną rękę, by za 20, 30 lub 40 lat stać się częścią naszego budżetu na stare lata. Można odkładać do skarpety lub na konto, ale czy ta metoda jest naprawdę skuteczna?
Jak nie odkładać pieniędzy na własną rękę?
Źle odkładane pieniądze, zamiast stale rosnąć, często zmieniają swoje aktualne saldo. Raz jest ich więcej, a raz pula się zmniejsza. Bierze się to z nawyku korzystania z odłożonych pieniędzy w poczet małych zakupów, zachcianek i niepewnych inwestycji. Bierzemy je na wakacje, małe zakupy lub gdy zapomnimy wypłacić z banku pieniędzy na zakupy. Takie postępowanie sprawia, że pula odłożonej gotówki rośnie bardzo wolno. Po roku okazuje się, że odłożyliśmy ledwo tysiąc złotych. Gdy emerytura zbliża się wielkimi krokami zgromadzone 15-20 tysięcy złotych, nie starczy na zbyt długi czas. Dużym błędem w oszczędzaniu jest również trzymanie gotówki na rachunku pracowniczym, które regularnie pobiera opłaty za prowadzenie konta i nie posiada żadnej formy zwrotu odsetek lub procenta rosnących oszczędności jak w koncie oszczędnościowym.
A jak robić to poprawnie?
Na pewno dobrym sposobem jest odkładnie pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Jeżeli nie macie wystarczająco silnej woli, by z niego nie korzystać to lepiej odpuście sobie jego zakładanie. To metoda skuteczna tylko dla osób o silnym postanowieniu oszczędzania, którzy mogą pozwolić sobie na regularne odkładanie 300-500 złotych każdego miesiąca. Gdy kalkulator emerytalny pokazuje kiepski wynik oszczędzonych w ZUS-ie pieniędzy czas wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć drugą emeryturę. Mam tutaj na myśli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Tak zwany IKZE to oddzielny rachunek bankowy, który gromadzi drugi kapitał zapewniający dziesięcioletnią emeryturę, poza obecnym systemem. Według kalkulatora osoba w wieku 30 lat, która rozpocznie odkładanie 1200 złotych rocznie (100 złotych miesięcznie), otrzyma emeryturę w wysokości 1400 złotych miesięcznie. Będzie ona wypłacana przez 10 kolejnych lat, każdego miesiąca. Przy 35 latach odkładania funduszy to naprawdę dobry wynik.
Przykładową emeryturę obliczyłem, wykorzystując ten kalkulator emerytalny – https://axa.pl/emerytura/ikze/kalkulator-emerytalny/ Inne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą podawać inne, mniej korzystne wyniki, związane z ich ofertą.