Nie co dzień ogłasza się premierę tak zaawansowanego technologicznie komponentu komputerowego. Premiera karty Nvidia Geforce Titan X jest w branży elektronicznej wydarzeniem na skalę światową. Pierwszy „tytan” ustawił poprzeczkę bardzo wysoko wyprzedzając swoje czasy o jakieś 2-3 lata. Nawet teraz wydajność poprzedniego Titana pozwala na osiąganie najwyższych detali przy rozdzielczości 1920×1080 mając stałe 60 klatek na sekundę. W dowolnej grze oczywiście. Nowa konstrukcja jest potężniejsza, ale w dalszym ciągu bardzo oszczędna energetycznie.
Titan X w liczbach
Wideo rozrywka w rozdzielczości 4K to coraz bliższa przyszłość. Telewizory o tej rozdzielczości są mocno promowane w sklepach z urządzeniami RTV. Nawet smartfony z górnej półki będą posiadały takie skalowanie obrazu (chociaż moim zdaniem to przesada). Na ekranie mniejszym niż 24 cale trudno zauważyć różnice między 4K a FullHD. Granie w tej rozdzielczości wiąże się z ogromnym poborem mocy graficznej. Żeby osiągnąć dobrą wydajność trzeba podwoić a czasem i potroić ilość pamięci RAM karty oraz podbić taktowanie rdzenia graficznego. Nowa „kosa” oraz Nvidia posiada wszystko co niezbędne do uzyskania płynnego obrazu w najwyższej możliwej rozdzielczości obrazu. Te 12 GB pamięci DDR5 to przełom w ilości, który jest niezbędny do uzyskania wymaganego obrazu. Szczególnie ważne dla płynności obrazu jest szybkość wypełniania pixelami oraz teksturami, która w Titanie X przebija nawet radeona r9 290x.
Pobór prądu i kultura pracy
Jeżeli urządzenie nie potrafi wydajnie gospodarować energią nie jest nowoczesne. Sama wydajność to nie wszystko. Na szczęście Titan X sprostał oczekiwaniom i osiągnął wynik lepszy od pierwszej wersji wydanej kilka lat temu. W spoczynku ilość pobieranego prądu oraz temperatura jest taka jak standardowej karty ze średnio-wysokiej półki cenowej. Przy włączonej grze i ustawieniu maksymalnych detali wynik temperatury nie przekracza 85 stopni w modelach podkręconych. Testy przeprowadzane są głównie w tytułach bardzo wymagających czyli Watch Dogs oraz nowym Assasinss Creed Unity. W przypadku niższych detali (wysokie i rozdzielczość FullHD) temperatura spada nawet o 10-15 stopni. Pobór mocy zestawu z procesorem Intel i7 oraz dwoma dyskami wraz z całym zestawem chłodzenia nie przekracza 350W pod pełnym obciążeniem. Wersja OC dorzuca około 50W, ale wciąż nie przekracza 400W jako cały zestaw. Oznacza to, że markowy zasilacz na poziomie 550-600W to wszystko czego potrzebujecie.