Triduum Paschalne, rozpoczynające się wieczorną mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i kończące się mszą rezurekcyjną w Wielkanoc, oznacza najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym chrześcijan. Stanowi szczególny czas pokuty, skupienia oraz modlitwy, kiedy wierni na całym świecie przygotowują się na śmierć Jezusa Chrystusa i Jego zmartwychwstanie.
Wielki Czwartek
Obchody Triduum Paschalnego rozpoczynają się wieczorną mszą w Wielki Czwartek. Msza sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus w obecności swoich uczniów ustanowił sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. W czasie mszy śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości”, a we wszystkich kościołach biją dzwony. Po zakończeniu mszy Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do kaplicy przechowania, zwanej również ciemnicą (symbolizującej więzienie, do którego został wtrącony Chrystus po Ostatniej Wieczerzy), gdzie odbywa się adoracja trwająca co najmniej do północy.
Wielki Piątek
Wielki Piątek, oznaczający dzień sądu, męki i śmierci Jezusa Chrystusa, jest jedynym dniem w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. We wszystkich kościołach odprawiana jest natomiast Liturgia Męki Pańskiej. Tu następuje adoracja drzewa krzyża, stanowiącego symbol zbawienia. Po zakończeniu obrzędu następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie do symbolicznego Grobu Pańskiego.
Wielka Sobota
Wielka Sobota, w czasie której również nie jest odprawiana msza święta, stanowi czas żałoby i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tego dnia chrześcijanie święcą pokarmy i odwiedzają Groby Pańskie. Wieczorem odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej, zaliczanej do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W trakcie mszy następuje poświęcenie ognia i wody, zaś wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Najświętszy Sakrament powraca do tabernakulum.