Profesjonalne CV dla każdego

Znalezienie interesującej, dostarczającej satysfakcji oraz dobrze płatnej pracy to z pewnością marzenie wielu z nas. Zatrudnienie, które pozwala wykorzystać posiadane wykształcenie, wiedzę oraz doświadczenie, a przy tym zapewnia rozwój umiejętności, wcale nie musi być przysłowiowym Świętym Graalem. Konkurencja na współczesnym rynku pracy jest ogromna, a lista wymagań wobec kandydatów dosyć długa, ale i z tym można sobie poradzić. Warto przygotować zarówno dobre CV, jak i list motywacyjny, wyróżniające się wśród wielu innych.

Błędy w CV

Zdecydowana większość osób, poszukujących wymarzonej pracy żyje w błędnym przekonaniu, że doskonale wie, jak napisać CV.  Ich zdaniem, kluczem do sukcesu jest przede wszystkim rozmowa kwalifikacyjna, podczas której mogą przedstawić swoje wykształcenie, podkreślić atuty i posiadane umiejętności. Tymczasem podstawowy i najważniejszy krok do zdobycia konkretnego stanowiska stanowi profesjonalne, oryginalne i ciekawe CV oraz krótki i rzeczowy list motywacyjny. Codzienne bowiem zarówno na biurka, jak i skrzynki mailowe specjalistów do spraw rekrutacji trafia kilkadziesiąt, a nawet kilkaset życiorysów łudząco do siebie podobnych… Osoba odpowiedzialna za proces przyjmowania nowych pracowników ma zaledwie kilka sekund na podjęcie decyzji o odrzuceniu lub akceptacji dokumentu. Warto więc zastanowić się, jak stworzyć wyjątkowe CV do pracy, aby nie trafiło do kosza na śmieci bądź bezlitosnej niszczarki dokumentów. Do najczęściej występujących błędów w CV należy:

 • brak lub błędny numer referencyjny;
 • brak lub błędne dane kontaktowe;
 • niestandardowe ustawienia (np. rzadko spotykana czcionka);
 • zły format pliku;
 • błędy ortograficzne, stylistyczne, literówki.

Jak dobrze pisać CV?

Perfekcyjnie napisane CV, które z pewnością przykuje uwagę specjalisty do spraw rekrutacji:

 • jest spersonalizowane;
 • dokładnie odpowiada na wszystkie potrzeby pracodawcy;
 • napisane konkretnie, przejrzyście, oryginalnie z zachowaniem prostoty

W każdym profesjonalnym CV koniecznie powinny znaleźć się takie elementy jak:

 • dane osobowe – imię, nazwisko, adres korespondencyjny numer telefonu, adres e – mail (musi mieć oficjalne brzmienie), ewentualnie datę urodzenia (opcjonalnie), umożliwiające kontakt przyszłego pracodawcy z kandydatem;
 • wykształcenie – należy zastosować układ odwróconej chronologii, w którym informacje najbardziej aktualne zostają umieszczone na samym początku, przy czym można zrezygnować z wpisania szkoły średniej, jeśli jej profil nie będzie miał większego znaczenia w przyszłej pracy;
 • doświadczenie zawodowe – musi zawierać nie tylko nazwę i datę zajmowanych kolejno stanowisk (od najnowszego), ale również ich opis lub wypunktowanie najważniejszych obowiązków;
 • języki obce oraz poziom ich znajomości;
 • umiejętności – czyli kompetencje wyróżniające kandydata wśród innych osób ubiegających się o konkretne stanowisko;
 • dodatkowe certyfikaty, kursy, szkolenia;
 • zainteresowania;
 • zgoda na przetwarzanie danych osobowych umieszczona w stopce CV i listu motywacyjnego, która może mieć postać formułki: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, Dz. Ust Nr 133 poz. 883).”, przy czym pracodawca może wymagać innej klauzuli, co z pewnością jednak zaznaczy w ogłoszeniu.

Warto również umieścić w swoim CV:

 • aktualne, profesjonale i wysokiej jakości zdjęcie na gładkim tle, w odpowiednim stroju;
 • profil zawodowy (kilkuzdaniowe podsumowanie dotychczasowej kariery i określenie kierunku, w jakim pracownik chciałby w przyszłości rozwijać się) umieszczony najlepiej tuż przed doświadczeniem zawodowym;
 • linki zewnętrzne prowadzące do strony internetowej kandydata, portfolio lub… bloga.

Osoby, które rozpoczynają proces tworzenia własnego, indywidualnego życiorysu, mogą szukać inspiracji na wielu stronach internetowych, gdzie znajdą gotowy wzór dobrego CV. Warto również korzystać z powszechnych, ogólnodostępnych i bezpłatnych kreatorów, które są intuicyjne i proste w obsłudze.

Kwestie techniczne

CV osoby rozpoczynającej dopiero swoją karierę zawodową powinno zmieścić się na jednej stronie formatu A4. Natomiast w przypadku kandydatów z co najmniej kilkuletnim stażem pracy, dozwolone jest dołączenie kolejnych stron, przy czym zawsze trzeba je drukować osobno (nie korzystamy z drukowania dwustronnego)! Przyszły pracownik powinien podawać dane w CV standardową, tradycyjną, czarną czcionką na białym tle. Dozwolone są jednak kolorowe elementy graficzne, które pozwolą wyróżnić dokument spośród setek innych. Warto jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek. Plik powinno się zapisać w uniwersalnym formacie pdf, dzięki czemu kandydat zyskuje gwarancje, że życiorys nie zmieni swojej formy, czy grafiki, na danym komputerze.

CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty, dzięki czemu kandydat znacznie zwiększa swoje szanse nie tylko na zdobycie nie tylko zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, ale również wymarzonej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.