Nowoczesne systemy grzewcze muszą nie tylko dostarczać ciepło do wszystkich pomieszczeń w budynku, ale również pracować wydajnie i efektywnie, a przy tym nie wytwarzać substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Gwałtowny rozwój nauki, techniki i technologi sprawia, że bezustannie powstają ekologiczne instalacje i nowe, często bezobsługowe urządzenia grzewcze, które wykorzystują energię pochodzącą z natury.
Ogrzewanie elektryczne
Energia elektryczna jest obecnie najbardziej dostępnym na współczesnym rynku źródłem ciepła, zaś zasilane nią innowacyjne urządzenia grzewcze, które nie wymagają zbyt dużych kosztów inwestycyjnych, charakteryzują się nie tylko wysoką sprawnością, ale również wydajnością. Instalacje elektryczne, sprytnie ukryte, są wygodne, łatwe i proste w obsłudze, a jedyny widoczny element stanowią grzejniki. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się natomiast na całkiem niewidoczne, funkcjonalne i praktyczne elektryczne ogrzewanie podłogowe. Grzejniki elektryczne doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie nie została poprowadzona sieć gazowa, zaś właściciele domu rezygnują z ogrzewania budynku olejem opałowym lub paliwem stałym ze względu na brak odpowiedniego pomieszczenia do przechowywania czy konieczność codziennej obsługi pieca.
Pompy cieplne
Najbardziej ekologiczny i efektywny sposób ogrzewania domu stanowią natomiast nowoczesne, wydajne pompy cieplne, które nie wymagają podłączenia do komina oraz jakiejkolwiek instalacji wentylacyjnej. Główną zaletą tego typu rozwiązania są przede wszystkim niskie, w pełni satysfakcjonujące koszty wytwarzania ciepła. Pompy cieplne wymuszają przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej (np. do pomieszczenia). Cały proces przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczanej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej. Urządzenia grzeją, kiedy na zewnątrz jest zimno, a chłodzą, kiedy jest gorąco.