Podstawowe zasady żywienie kota

Racjonalna, odpowiednio zbilansowana dieta, indywidualnie dostosowana do temperamentu oraz poszczególnych etapów życia każdego kota, który w środowisku naturalnym jest drapieżcą, ma ogromny wpływ na jego zdrowie i stan fizyczny.

Niezbędne składniki odżywcze

Jedzenie kota, bez względu na wiek, płeć, rasę, tryb życia czy stan zdrowia, powinno być przede wszystkim bogate w różnorodne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, do których należą między innymi:

  • białko – zapewnia prawidłowy wzrost, kondycje i odporność zwierząt;
  • tłuszcze – nie tylko dodają energii, ale również pozytywnie wpływają na kocią skórę i sierść, sprawiając, że jest puszysta i lśniąca;
  • lekkostrawne węglowodany;
  • witaminy (A, B, D, E i K) oraz minerały – wspomagają prawidłowy rozwój organizmu zwierząt.

Zachowanie właściwej równowagi przy odżywianiu pupila jest niezwykle ważne, ponieważ zarówno niedobór jak i nadmiar poszczególnych składników odżywczych może być przyczyną wielu dolegliwości (biegunka, anemia, osłabienie, utrata apetytu) schorzeń (zespół jelita nadwrażliwego powstawanie kamieni nerkowych) i poważnych chorób (niewydolność serca, uszkodzenie mięśni). W skrajnych przypadkach długotrwały brak poszczególnych witamin i minerałów w menu prowadzi nawet do śmierci kota.

Dobra karma dla kota

Skomponowanie specjalnego, idealnego, pełnowartościowego posiłku dla kota, zawierającego proporcjonalne ilości niezbędnych do prawidłowego wzrostu czy rozwoju witamin i minerałów, jest niezwykle trudne i czasochłonne. Idealnym rozwiązaniem, szczególnie dla zabieganych i zapracowanych właścicieli może okazać się karma dla kota, która dostarczy wszystkich najważniejszych składników odżywczych. Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje pokarmu dla puszystych pupili: karma sucha dla kota (jak np. Purina ONE) oraz mokra (kawałki w sosie i galaretce, pasztety).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.