Każda osoba dorosła, która w danym roku podatkowym osiągnęła jakikolwiek dochód ma obowiązek wypełnić zeznanie podatkowe. Jeszcze do niedawna zdecydowana większość podatników korzystała z pomocy wykwalifikowanych księgowych, a obecnie coraz większa popularnością cieszą się specjalne programy, ułatwiające wypełnienie skomplikowanych, nie zawsze zrozumiałych formularzy.
Rozliczenie roczne PIT 37
PIT 37 jest typową i najpopularniejszą deklaracją podatkową składaną przez pracowników, zleceniobiorców oraz innych podmiotów, za których zaliczki na podatek oblicza oraz pobiera płatnik (czyli pracodawca, zleceniobiorca, itp.). Podatnik wypełnia rozliczenie roczne na podstawie druku PIT – 11 (obowiązkowo przesyłanego przez pracodawcę w terminie do końca lutego), wskazując kwoty z PIT –11, a także przysługujące ulgi i odliczenia. Obowiązek złożenia deklaracji PIT 37 w odpowiednim Urzędzie Skarbowym posiadają wszystkie osoby, które opłacają zaliczki na tzw. podatek dochodowy w ciągu roku, a w szczególności:
- zatrudnione na podstawie umowy o pracę, dzieło i zlecenie, kontraktów menedżerskich;
- pobierające świadczenia z ubezpieczeń społecznych (renty i emerytury krajowe, w tym również renty strukturalne i socjalne, świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, zasiłki pieniężne);
- otrzymujące stypendia
- uzyskujące należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną;
- pobierające świadczenia wypłacone z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
- osiągające przychody z praw autorskich i innych praw majątkowych;
- otrzymujące należności za pracę przysługujące tymczasowo aresztowanym i skazanym
- pobierające należności z umowy aktywizacyjnej.
Podatnicy, którzy natomiast nie rozliczają się za pośrednictwem płatnika bądź uzyskują przychody z kilku źródeł, w tym część z nich bez pośrednictwa płatnika, powinny złożyć PIT 36.
Błędnie wypełniony PIT 37
Zgodnie z „ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych” (Dz.U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307, ze zm.) z dnia 26 lipca 1991 roku, każdy podatnik ma obowiązek złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (ewentualnie straty) do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie do 30 kwietnia, według ściśle określonego wzoru. Brak rozliczenia PIT 37 lub złożenie formularza po wskazanym przez przepisy prawa terminie, wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, głównie w formie dosyć wysokiej kary finansowej. Podatnicy, samodzielnie wypełniający deklarację roczną, bardzo często popełniają wiele istotnych błędów takich jak między innymi: wybór błędnego formularza, błędne wpisywanie danych obliczeniowych do poszczególnych rubryk formularza, niewłaściwy identyfikator, wspólne rozliczenie z małżonkiem wbrew zasadom, brak podpisu na dokumencie czy nieznajomość prawa do ulgi i zwolnień. Tymczasem każdy podatnik ponosi osobistą odpowiedzialną za niewłaściwie wypełnioną deklarację. Brak rozliczenia PIT 37, złożenie formularza po wskazanym przez przepisy prawa terminie oraz różne błędy wiążą się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, głównie w formie dosyć wysokiej kary finansowej, która może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych.
Rozliczenie PIT online
Rozliczenie PIT 37 można obecnie złożyć w tradycyjnej, papierowej formie lub drogą elektroniczną, korzystając z rządowego programu e-Deklaracje przygotowanego przez Ministerstwo Finansów lub systemu wstępnie przygotowanych deklaracji podatkowych PIT PFR. Programy wykorzystywane do rozliczania podatku są bezpłatne, proste w obsłudze, funkcjonalne, bezpieczne i intuicyjne, a przy tym posiadają przejrzysty interfejs i wiele ułatwień, dzięki którym wypełnienie poszczególnych punktów zajmuje zaledwie kilka minut. Podatnik może również skorzystać z różnych podpowiedzi, zawartych w kreatorze rozliczenia podatkowego. Osoby, które wysyłają deklarację przez Internet mogą nie tylko zaoszczędzić drogocenny czas, ale również liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku.
Jak rozliczyć PIT przez Internet?
Programy online pozwalają uniknąć podatnikom podstawowych błędów, ponieważ sprawdzają format danych, wskazują obowiązkowe pola, a nawet uzupełniają poszczególne rubryki automatycznie. Do poprawnego wypełnienia rozliczenia PIT 37 przez Internet niezbędne są takie dane jak: PESEL, NIP, data urodzenia, imię i nazwisko oraz kwota przychodu. Należy przygotować PIT-y, które podatnik otrzymał od swojego pracodawcy (PIT – 11, PIT – 8C, PIT-40A/11A lub PIT-R). Każdy program posiada własną, bardzo dokładną instrukcję obsługi, dzięki której wypełnienie kolejnych rubryk zajmie kilka minut. Po sprawdzeniu wszystkich danych, można przejść do etapu wysyłki deklaracji rocznej przez Internet, podając kwoty przychodu z poprzedniego roku (wymóg Ministerstwa Finansów dla osób nie posiadających tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego). Podanie odpowiedniej kwoty przychodu jest potwierdzeniem tożsamości użytkownika, które w pełni skutecznie chroni przed oszustami. Po złożeniu deklaracji podatnik otrzymuje UPO czyli oficjalny dokument urzędowy, potwierdzający otrzymanie przez wskazany Urząd Skarbowy wypełnionego poprawnie dokumentu.