Gdy stężenie kationów wapnia oraz kilku innych mniej znaczących pierwiastków wychodzi ponad normę określaną jako 7 mval/l mówimy o twardej wodzie. Kilka polskich województw może powiedzieć o sobie, że ich woda jest szczególnie twarda, osiągając wartości bliskie 11 jednostkom. Czy stosowanie takiej wody ma jakieś konsekwencje zdrowotne? Na pewno wiemy, że źle wpływa na urządzenia AGD oraz nie oszczędza naszej toalety. Jak sobie z tym radzić?
Kamień niszczący urządzenia i instalacje sanitarne
Pralki, które korzystają z twardej wody, mogą psuć się już po niecałym roku od zakupu. Jedyną metoda pozwalającą oszczędzić urządzenia AGD korzystający z twardej wody jest instalacja filtrów obniżających zawartość kamienia. Niestety jest to rozwiązanie dosyć kosztowne. Chcąc zabezpieczyć piętrowy dom, musimy zainstalować filtry przy każdym zlewie oraz przy toalecie. Oprócz ochrony naszej pralki przyczynimy się do redukcji kamienia osadzającego się w muszli klozetowej. Można z nim walczyć szorując go lub stosując bardzo żrące środki chemiczne. Pod tym adresem znajdziecie inne porady, jak usunąć kamień z toalety – www.focus.pl/czlowiek/jak-usun-kamie-z-toalety-i-cieszy-si-yciem-14002 . Filtry należy wymieniać w zależności od ich wydajności, co 1000 litrów lub 2-3 miesiące używania. Dodatkowym zabezpieczeniem pralki są kapsułki zmiękczające wodę. Działają za każdym razem i wydłużają życie pralkom o kilka lat. Nie zapominajmy o wannie i kabinie prysznicowej. Bez problemu kupicie słuchawkę prysznicową z filtrem o dużej wydajności. Nie dosyć, że przyczynicie się do redukcji kamienia na ściankach prysznica i brodzika, to jeszcze pozytywnie wpłyniecie na stan swojego zdrowia.
Twarda woda do picia
Coraz więcej krajowych wodociągów wypowiada się na temat wody pitnej prosto z kranu. Jeżeli instalacja sanitarna i rury są w dobrym stanie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by taką wodę spożywać. Poza tym każdy ma dostęp do popularnych filtrów, które oprócz usuwania metali ciężkich mogą dodawać do wody niezbędny dla zdrowia magnez. Moim zdaniem woda z kranu nadaje się do spożycia pod warunkiem, że rury w domu, bloku lub kamienicy nie mają kilkudziesięciu lat. Wapń jest kolejnym niezbędnym pierwiastkiem, który powinniśmy dostarczać z płynami. Obawiajmy się jedynie metali ciężkich, które mogą trafić do naszej szklanki z powodu starych pordzewiałych rur.