Filmy na temat robotów takie jak „Ja robot” oraz wszystkie części „Terminatora” mają się szansę ziścić. Do wspólnej korelacji i współpracy człowieka i maszyny brakuje nam jeszcze wielu lat. Jednak już dzisiaj mamy dowody na to, że w przyszłości się to zmieni. Imprezy związane z robotyką są rzadkością zwłaszcza w Polsce. Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zaczyna zmieniać ten trend.
Roboty w Warszawie
Nie są to może transformery ani cyborgi wyglądające jak ludzie, ale też kryją w sobie skomplikowane mechanizmy i duże możliwości. Roboty prezentowane podczas trzeciej „Nocy Robotów” w Warszawie to między innymi osiągnięcia polskiej myśli technicznej. Podczas pokazów różnych inteligentnych maszyn mogliśmy dowiedzieć się gdzie pracują i jak przebiega ich rozwój. Osoby, które czekały na dokładną odpowiedź na temat powstania sztucznej inteligencji musiały obejść się smakiem. Roboty, które można było podziwiać pracują na lotniskach, w policji i na budowach. Każdy z nich ma bardzo ważną prace do wykonania, która dla człowieka mogłaby być niebezpieczna. Dla maszyn jest to kaszka z mleczkiem. Inną atrakcją przygotowaną przez PIAP była prezentacja trójwymiarowych wizualizacji pracy maszyn kosmicznych oraz warsztaty, które fizycznie zachęcały do zabawy i nauki dzieci oraz młodzież.
Atrakcje jak u Kopernika
Naszą dumą narodową zaczynają stawać się parki rozrywki oraz nauki. Centrum Nauki Kopernik jest jednym z miejsc, które rocznie odwiedzają setki szkół i tysiące dzieci. To obecnie największe i najbardziej rozbudowane miejsce, w którym nauka i zabawa łączą się. Mam nadzieję, że powstaną kolejne centra nauki w Polsce wschodniej. Na zachodzie powstaje również ogromna ilość parków tematycznych związanych z życiem dinozaurów. Ich infrastruktura przypomina prehistoryczne z elementami parku rozrywki. Coś jak Disneyland w klimacie dinozaurów i wulkanów.