Jaki powinien być dobry smartfon?

duży smartphone trzymany w dłoni

Jeżeli planujesz zakup lub wymianę telefonu z pewnością Twoją głowę zaprząta myśl: jaki powinien być dobry smartfon, abyś mógł być z niego naprawdę zadowolony. Na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze – modą, ceną, wyglądem? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Jaki powinien być dobry smartfon? Najważniejsze parametry

Rynek smartfonów oferuje przyszłym użytkownikom niezliczoną ilość modeli tych urządzeń. To powoduje, że z jednej strony mamy duży wybór, z drugiej zaś spory problem z tym, by wybrać naprawdę dobre, trwały i niezawodny telefon. Teoretycznie każdy z nas ma też własne wyobrażenie na temat tego, jaki powinien być dobry smartfon. Dla jednych liczy się głównie marka, inni szukają modeli z jak najbardziej pojemną pamięcią. Są i tacy, dla których dobry smartfon to…prostota użytkowania, ale i estetyka oraz solidność wykonania. Skąd te rozbieżności? Wszystko wynika bowiem z potrzeb, jakie mamy i celów, do których będziemy używać naszego urządzenia. Inne atrybuty będą ważne dla biznesmena, który będzie traktował go niczym przenośny mini-komputer, a zupełnie inne dla osoby traktującej swój telefon, jako centrum rozrywkowe czy archiwum do przechowywania ważnych dokumentów i wspomnień. Istnieją jednak pewne parametry, które wspólne są wszystkim urządzeniom. Poniżej wymieniamy te najważniejsze.

iphone z zablokowanym wyświetlaczem

Czytelny wyświetlacz

Większość produkowanych obecnie smartfonów jest wyposażana przez swoich producentów w ekrany w technologii IPS. Co to oznacza? Odczytanie jakiejkolwiek wiadomości czy przejrzenie dokumentów lub chociażby zdjęć nawet przy ostrzejszym słońcu, nie sprawi nam żadnego problemu. Odpowiada za to wysoka rozdzielczość oraz duży kąt widzenia. Warto też zwrócić uwagę, by ekran był naprawdę duży. To ważne nie tylko dla wygody, ale i zdrowia naszych oczu.

Trwała konstrukcja

Dobry smartfon to przede wszystkim urządzenie wytrzymałe i sprawdzające się w różnych warunkach. Dlatego szukając idealnego modelu, sprawdźmy, czy posiada wzmocnioną obudowę oraz wyświetlacz odporny na zarysowania. Bez obaw – nawet taki „pancerny” smartfon potrafi ująć swoim eleganckim i estetycznym wykonaniem. W razie czego, zawsze możemy go „ozdobić” przy pomocy kolorowego etui.

Funkcja DUAL SIM

Chodzi o to, by nasz telefon obsługiwał jednocześnie dwie różne karty. Tym sposobem nie musimy nosić przy sobie dwóch urządzeń – służbowego i prywatnego. Wystarczy nam jedno, no i zawsze możemy zablokować w czasie wolnym od pracy połączenia służbowe.

Pojemna pamięć RAM lub slot karty Micro SD

To ile nasz smartfon pomieści ważnych dla nas treści, jest również istotnym parametrem. W przeciwnym wypadku będziemy musieli systematycznie usuwać z urządzenia przechowywane pliki, ale również zauważymy jego spowolnienie. Stąd też obowiązkowo każdy dobry smartfon musi być wyposażony w slot karty Micro SD, byśmy mogli cieszyć się sprawnie działającym telefonem oraz swobodą gromadzenia na nim naszych zdjęć, filmów, a nawet książek.

Solidny procesor

Naprawdę dobry smartfon to taki, który wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor, który wpływa na wydajność urządzenia i nie zakłóca jego pracy. To ważne, zwłaszcza gdy telefon posiada jednocześnie wiele różnych funkcji lub planujemy zainstalować kilka ważnych dla nas aplikacji.

Wbudowany moduł Bluetooth

Nawet jeżeli nie należymy do zwolenników nowinek technologicznych, to jesteśmy na nie skazani. Dlatego też każdy dobry smartfon powinien być wyposażony w moduł Bluetooth, który nie tylko usprawni przesyłanie plików, ale również umożliwi połączenie telefonu z innymi urządzeniami jak: drukarka czy modne ostatnio smartwatche lub inteligentne opaski fitness.

Wytrzymała bateria

To niezwykle istotny parametr dobrego telefonu. Dlatego warto dokładnie o niego dopytać sprzedawcę, żeby za chwilę nie trzeba było dokupować nowego akumulatora lub nosić ze sobą powerbanka.

Jak więc widać dobry smartfon to nie tylko kwestia wyglądu, ilość oferowanych funkcji czy moda. O tym, jaki powinien być dobry smartfon, decydują przede wszystkim parametry urządzenia. Nie bez znaczenia jest też bezproblemowy dostęp do części zamiennych.

3 smartphony przy komputerze

Gdzie najlepiej kupić dobrego smartfona?

Możliwości zakupu dobrego smartfona mamy wiele. Możemy na przykład poszukać go w ofercie naszego operatora lub przejrzeć ofertę sklepu producenta. Wtedy jednak musimy być przygotowani na spory wydatek. Nieco taniej kupimy dobry telefon na aukcjach internetowych lub też od prywatnych użytkowników. W tym wypadku jednak trzeba zadbać o bezpieczną i pewną transakcję. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia transportu. Dlatego, lepiej zdecydować się na zawarcie jej z kimś, kto mieszka blisko nas bądź udzieli nam pełnej gwarancji lub ubezpieczy nasz towar.

 

Reasumując – o tym, jaki powinien być dobry smartfon zazwyczaj decydujemy sami kierując się własnymi preferencjami, niekiedy sympatią czy przywiązaniem do producenta, a jeszcze częściej mając na uwadze obecne trendy. Pamiętajmy jednak, aby te wartości nie zaszkodziły na w faktycznej ocenie jakości danego modelu – jego trwałości, solidności wykonania oraz oferowanych specyfikacji. I hołdujmy też pewniej złotej zasadzie – to, że coś jest nowe czy udoskonalone, wcale nie musi oznaczać, iż jest lepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.