Przyjęło się, że to facet odpowiada za wszystkie fizyczne obowiązki w domu i na działce. Rąbanie drewna, naprawa cieknącego kranu, czy przybijanie gwoździ, to typowo męskie prace. Oczywiście kobiety także mogą się w nich odnaleźć jeśli tylko mają takie aspiracje. Prawdziwy mężczyzna nie musi posiadać ogromnej skrzynki z narzędziami i garażu pełnego części zamiennych. Wystarczy kilka najpotrzebniejszych akcesoriów, których nie może zabraknąć także na wyjeździe z przyczepką kempingową. Wiele z nich zmieniło się nie do poznania w przeciągu ostatnich lat przybierając nowe formy i funkcje elektroniczne.
Stara dobra siekiera w nowym wydaniu
Stojąca na drugim miejscu zaraz po młotku jedna z pierwszych konstrukcji wykonana przez pierwotnego człowieka. Obecnie dopieszczona technologicznie, wyprofilowana niczym bolid formuły jeden i ostra jak brzytwa. Siekiera, bo o niej mowa musi znaleźć się w każdym garażu. Mieszkańcy domów jednorodzinnych posiadający piece na węgiel i drewno przynajmniej dwa razy do roku korzystają z siekiery, by rąbać drewno. Jadąc na wakacje pod namiot lub z przyczepką, nie może zabraknąć jej w waszym ekwipunku narzędziowym. Nowoczesne siekiery nie mają tego klimatu co klasyki z drewnianą rączką. Są za to dużo bezpieczniejsze. Posiadają nieprzywierającą powłokę i równomiernie rozłożony ciężar. Głownia trzyma się rączki dużo pewniej i nie wypada nawet po tysiącu rozłupanych pieńkach. Model siekiery kempingowej (na przykład takiej) jest najbliższy temu klasycznemu z drewnianą rączką. Jest mniejszy, dzięki czemu włożycie ją do plecaka niczym saperkę.
Młotki uniwersalne lub specjalistyczne
Design młotków ślusarskich bardzo przypomina ten, który mają siekiery do rozłupywania drewna. Scalona jednolita i wyważona konstrukcja młotka pozwala wykonywać dokładniejsze uderzenia. Modele z trzonkiem z włókna szklanego osiągają ceny do 100 złotych za sztukę. Najbardziej znaną konstrukcją młotka jest model stolarski posiadający rozdzielony na dwie części lekko zagięty tył główki do wyciągania gwoździ. W konstrukcji tego narzędzia nic się nie zmieniło. Jedynie materiał, z którego go zbudowano, stał się lżejszy i twardszy zarazem. Młotek to najbardziej uniwersalne narzędzie, do naprawiania przeróżnych przedmiotów w domu. Mimo iż jego pierwotną funkcją było niszczenie, to dziś wiemy, że z jego pomocą można stworzyć wiele przedmiotów.
Śrubokręt tylko automatyczny
Wkrętak precyzyjny z wymiennymi końcówkami zwany także jako śrubokręt automatyczny, nie ma sobie równych wśród narzędzi do pracy z elektroniką. Przyda się zarówno przy rozkręcaniu obudowy komputera, by wyczyścić go sprężonym powietrzem, jak i przy wymianie klamki i zamka w drzwiach. Dokręcimy nim wystające śrubki i rozbierzemy na części meble montowane wkrętami. Uniwersalny wkrętak z sześcioma wymiennymi główkami to koszt 50 złotych. Zastąpi wiele śrubokrętów, które zajmują sporo miejsca i mają tendencje do gubienia się.