Tak kończy się lekceważenie burzy

osiedle
źródło: http://pixabay.com/pl/miejskich-wysoki-wzrost-chmury-384587/

Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą przynosić ze sobą niebezpieczeństwo w postaci silnego wiatru, gradu lub burzy z piorunami. Ta ostania jest bardzo lekceważona przez co każdego roku dochodzi od setek jeśli nie tysięcy spaleń urządzeń elektrycznych. Zniszczone komputery, telewizory, AGD oraz spalone korki to norma w okresie wiosenno-letnim. A przecież można temu bardzo łatwo zapobiec. Sam doświadczyłem zniszczenia sprzętu przez burzę. Wygląda na to, że dopóki sami nie stracimy czegoś nie nauczymy się by chronić naszą własność.

Nie ufaj bezpiecznikom

Ludzie myślą, że bezpieczniki w urządzeniach elektrycznych oraz korki w mieszkaniu chronią ich przed skokiem napięcia. Oczywiście jeżeli w elektrowni zdarzyłoby się coś co spowoduje skok napięcia jesteśmy chronieni. Dzieje się tak ponieważ skoki napięcia spowodowane czynnikiem ludzkim są zwykle niewielkie. Piorun, który uderza w antenę lub linię wysokiego napięcia przesyła potężną ilość prądu do naszych gniazdek. To wielokrotnie większa dawka od tego co dostajemy z elektrowni. Żadne bezpieczniki nie dadzą sobie z tym rady. Wierzcie mi na słowo. Dlatego podstawą ochrony urządzeń przed burzą jest wyłączenie z prądu wszystkich urządzeń elektrycznych. Jednak to nie wszystko. Kabel powinien być jak najdalej od gniazdka. Prąd elektryczny potrafi przeskoczyć na pewną odległość do drugiego punktu. Jeżeli odłączymy kabel i zostawimy go powiedzmy 10cm od gniazdka cały czas jesteśmy narażeni na spalenie sprzętu. Dopiero dobry metr i więcej odległości jest bezpiecznym dystansem.

kredyt
źródło: http://pixabay.com

Burza, której skutki odczuje twój portfel

Podstawowe ubezpieczenie telewizora czy lodówki może nie uwzględniać tak poważnego uszkodzenia elektroniki. Spalone potężną ilością energii elektrycznej zasilacze komputerowe i wiele mniejszych urządzeń RTV nadaje się tylko do wymiany. Nie ma w nich nic co można by uratować. A skoro nie wykupiliście rozszerzonego zakresu ubezpieczenia szykujcie się na duże wydatki. W okresie wiosennym i letnim kredyty i chwilówki robią furorę. Między innymi z powodu uszkodzeń urządzeń elektrycznych. Na szczęście można wziąć pożyczkę bez zaświadczeń, która (Pożyczka na różne okazje) w miarę szybko i korzystnie pozwoli kupić nowy sprzęt do kwoty 1000-1500 złotych. Często słyszę o inwestycji w piorunochron. Powiem wam, że jest to miecz obosieczny. Z jednej strony ściąga pioruny, które mogą regularnie uderzać w wasz dom. Z drugiej przesyłają tą energię do ziemi chroniąc urządzenia elektryczne. Pytanie brzmi, czy naprawdę chcecie ściągać pioruny na swoje osiedle?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.