Koronawirus – nowe zagrożenie dla ludzkości?

W ostatnich tygodniach cały świat z wielkim niepokojem obserwuje wydarzenia w Chinach. Mieszkańcy kolejnych miast podejmują nierówną walkę ze śmiertelnie niebezpiecznym wirusem, znanym jako korona wirus, wywołującym chorobę o nazwie COVID – 19. W ciągu zaledwie jednego tygodnia w Chinach zakażonych zostało ponad dwa tysiące osób, zaś pięćdziesiąt zmarło. W Europie wirus pojawił się pod koniec stycznia 2020 roku, kiedy został zdiagnozowany u mężczyzny wracającego z Chin.

Przyczyny zakażenia

Koronawirus należy do rodziny wirusów, które mogą powodować różne choroby i dolegliwości, zarówno łagodne (np. przeziębienie), jak i ciężkie typu ostry zespół oddechowy SARS. Prawdopodobnie przeniósł się na człowieka w wyniku spożycia nieświeżych owoców morza lub zupy z nietoperza, choć informacje te nie zostały do końca potwierdzone przez naukowców. Wirus przenosi się głównie drogą kropelkową poprzez kaszel, kichanie czy bezpośrednio kontakt z osobą chorą. Okres wylegania infekcji od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych symptomów wynosi od dwóch do czternastu dni.

Typowe objawy

Po raz pierwszy koronawirus został zdiagnozowany w grudniu 2019 roku w miejscowości w Wuhan w Chinach. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby wywołanej przez koronawirus należą: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, zmęczenie oraz znużenie, towarzyszące również wielu innym infekcjom. W wielu przypadkach (według WHO u 18% chorych) niestety zakażenie wirusem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Może bowiem prowadzić do niebezpiecznego zapalenia płuc i problemów z oddychaniem, niewydolności nerek. Około 2%pacjentów, u których w warunkach laboratoryjnych zdiagnozowano chorobę COVID-19 niestety zmarło. Zdecydowanie największe zagrożenie korona wirus stanowi obecnie dla osób starszych, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne, przewlekłe dolegliwości (np. cukrzyca, astma).

Leczenie i profilaktyka

Obecnie, mimo bezustannie rozwijającej się nauki i medycyny, nie ma skutecznej szczepionki przeciw koronawirusowi. Najlepszym sposobem umożliwiającym uniknięcie zakażenia jest:

  • zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej (mycie rąk mydłem lub preparatami odkażającymi na bazie alkoholu),
  • unikanie kontaktu z osobami chorymi (gorączkującymi, kaszlącymi czy kichającymi);
  • unikanie spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa lub mleka,
  • unikanie większych skupisk ludzkich.

Osoby,u których pojawiły się pierwsze objawy przeziębienia, powinny skontaktować się z lekarzem rodzinnym i udzielić wszelkich informacji dotyczących nie tylko aktualnego stanu zdrowia, ale również odbytych wcześniej dalekich podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.