Międzynarodowy zespół naukowców współpracujący z Technologicznym Uniwersytetem w Grazu opracował właśnie innowacyjne, wręcz zaskakujące elektrody tatuażowe wykonane przy użyciu… tradycyjnej drukarki atramentowej, które umożliwiają lekarzom rodzinnym długotrwałe i efektywne monitorowanie aktywności mózgu, impulsów elektrycznych serca lub innych mięśni. Innowacyjne, nowatorskie rozwiązanie jest bardzo wygodne wnoszeniu, zaś ich niezwykle prosta produkcja oznacza minimalne koszty.
Jak to działa?
Zespół naukowców przy tworzeniu elektrod tatuażowych, wykorzystał przewodzące polimery, które są drukowane na ogólnodostępnym w handlu tymczasowym papierze do tatuażu tymczasowego, tworząc pojedyncze lub wielokrotne układy elektrod. Zewnętrzne połączenia, umożliwiające transmisję sygnałów, są natomiast zintegrowane środku tatuażu. Przygotowane w ten sposób elektrody przenoszone są bezpośrednio na skórę, zaś minimalna grubość (poniżej 1 mikrometra) sprawia, że idealnie dopasowują się do wszelkich nierówności ludzkiej skóry si stają się prawie niewyczuwalne przez użytkownika. Co więcej mogą być nakładane na różne części ciała, gdzie tradycyjne elektrody nie sprawdzają się, np. chociażby na twarz.
Zalety zastosowania elektrod tatuażowych
Zdecydowanie największą zaletą innowacyjnych elektrod tatuażowych jest możliwość ich perforowania bez wpływu na przewodność elektrody czy transmisję sygnału, dzięki czemu wzrost włosów czy marszczenie się skóry nie wpływa w jakikolwiek sposób na ich pracę i jakość sygnału. Zastosowanie elektrod tatuażowych znacznie ułatwia pomiar sygnałów elektrofizjologicznych przede wszystkim sportowców przez dłuższy czas bez ograniczania ich normalnego funkcjonowania.
Obecnie naukowcy prowadzą intensywne prace nad technologią umożliwiającą bezprzewodowe wysyłanie i odbieranie sygnałów, która doprowadzi do powstania elektrod, kontrolujących w trybie ciągłym pracę ludzkiego organizmu oraz informujących o jakichkolwiek nieprawidłowościach.