Korki pneumatyczne dla przemysłu to bardzo popularny rodzaj elementów stosowanych przy uszczelnianiu rur należących do systemu wodno-kanalizacyjnego. Na rynku znajdziemy ich bardzo szeroki wybór w różnych rozmiarach i kształtach. Jak często należy je wymieniać? Podpowiadamy.
Czym są korki pneumatyczne dla przemysłu?
Korki pneumatyczne dla przemysłu wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości kauczuku oraz gumy. Odpowiednia proporcja tych składników wpływa zarówno na elastyczność, jak i dużą wytrzymałość każdego z elementów. Są one dodatkowo wzmacniane innym, wytrzymałym materiałem, na przykład kevlarem lub stalą. Najczęściej spotykanym rodzajem są te wykonane w okrągłych lub owalnych kształtach.
Głównym przeznaczeniem korków pneumatycznych jest zabezpieczenie rur przed niekontrolowanym przepływem cieczy, na przykład ścieków, bezpośrednio do instalacji wodnej. Często używa się ich w systemach kanalizacyjnych do kompleksowego uszczelniania. Są wykorzystywane także podczas prac remontowych i konserwacyjnych. Korek pneumatyczny zatykający pozwala bezpiecznie przeprowadzić badanie mające na celu sprawdzenie szczelności rur.
Jak często należy wymieniać korki pneumatyczne dla przemysłu?
Korki pneumatyczne dla przemysłu powinno wymieniać się w razie uzasadnionej potrzeby. Zazwyczaj taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku znacznego zużycia się materiału lub pod wpływem dużego ciśnienia cieczy. Specjalista wodno-kanalizacyjny jest w stanie bardzo precyzyjnie określić poziom dysfunkcji elementu, sprawdzając tylko i wyłącznie jego wygląd zewnętrzny. Oczywiście w takim przypadku niezbędna jest odpowiednia wiedza i możliwość przeprowadzenia porównania.
Największym zagrożeniem dla korków pneumatycznych stosowanych w przemyśle jest nieumiejętny lub niewłaściwy wybór pod kątem generowanego ciśnienia. W takiej sytuacji elementy będą się znacznie szybciej zużywać. Dlatego tak ważne jest bardzo precyzyjne określenie ciśnienia roboczego, zwrotnego oraz kontrolnego, aby móc dopasować najbardziej adekwatny element zabezpieczający.