Kolektory słoneczne, zwane powszechnie solarami lub panelami słonecznymi (nie fotowoltaicznymi! – przeczytaj czym się różnią panele słoneczne od fotowoltaicznych), umożliwiają pozyskiwanie energii słonecznej oraz jej zamianę na ciepła, które służy następnie do ogrzewania wody, a nawet…pomieszczeń w domach jednorodzinnych. Przeznaczone są wprawdzie do używania przez cały rok, ale największą efektywność posiadają w okresie letnim, zwłaszcza w słoneczne dni. Odpowiednio zaprojektowany i zamontowany pod okiem doświadczonego fachowca system kolektorów słonecznych pozwala obniżyć koszty podgrzewania wody użytkowej nawet o 90%.
Zalety solarów
Kolektory słoneczne sprawdzają się przede wszystkim w gospodarstwach domowych, gdzie poszczególni mieszkańcy zużywają znaczną ilość ciepłej wody (domy jednorodzinne, pensjonaty, hotele, obiekty sportowe czy przedsiębiorstwa). System solarny warto montować z innym, tradycyjnym nośnikiem energii (np. gazem), dzięki czemu właściciel gospodarstwa domowego będzie mógł cieszyć się ciepłą wodą w kranie przez cały rok. Zasada działania paneli, wbrew pozorom, jest niezwykle prosta i zależy od rodzaju wybranego kolektora. Solary nie tylko pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania głównego źródła ciepła, ale stanowią również niewyczerpalne oraz przyjazne dla otaczającego środowiska naturalnego źródło czystej energii odnawialnej. Ponad to nie wymagają, poza okresowym czyszczeniem, szczególnej czy kosztownej konserwacji.
Wybór kolektora
Obecnie na współczesnym rynku dostępne są dwa podstawowe typy kolektorów:
- płaskie (aktywne) z wymuszonym obiegiem grawitacyjnym – przeznaczone do całorocznego wspomagania domowych instalacji cieplnych
- oraz rurowo – próżniowe (pasywne) z grawitacyjnym obiegiem idealnym do instalacji letniskowych.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu konkretnego rodzaju paneli słonecznej każdy właściciel gospodarstwa domowego powinien odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania, a mianowicie: „w jakim celu urządzenie będzie wykorzystywane?” oraz „jak długo w ciągu roku zamierza korzystać z jego pracy?”. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości zawsze można skorzystać z fachowej pomocy specjalisty, który dostarczy niezbędnych, szczegółowych informacji dotyczących wyboru konkretnego urządzenia.