Transformatory separacyjne pozwalają zapewnić bezpieczeństwo i chronią przed porażeniem. Wykorzystywane są szczególnie w miejscach, gdzie ryzyko wystąpienia porażenia jest wysokie. Do czego dokładnie służą transformatory separacyjne?
Co to są transformatory separacyjne?
Transformatory separacyjne to specjalne urządzenia pozwalające zapobiegać porażeniom prądem. System działania transformatora polega na przekazywaniu częstotliwości i napięcia w taki sposób, aby ich moc nie była zmieniona. Zapewniają separację galwaniczną, przez co zasilany układ nie jest zależny od sieci zasilającej. Dodatkowo uniemożliwiają one drogę powrotną prądu porażeniowego, co zapewnia bezpieczeństwo i chroni przed wypadkami.
W przypadku wystąpienia awarii, dzięki temu, że oddzielony układ nie ma uziemienia, nie dojdzie do zamknięcia obwodu. Z tego względu transformatory separacyjne stosuje się w miejscach, w których ryzyko porażenia prądem jest podwyższone, takich jak tablice rozdzielcze, czy przy podłączaniu urządzeń aparatury medycznej.
Nowoczesne transformatory
Nieustanny rozwój techniki sprawia, że dostępne są różnego rodzaju urządzenia ułatwiające pracę, a przede wszystkim zapewniające bezpieczeństwo. Dzisiaj prąd wykorzystywany jest na tak dużą skalą, że funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się niemożliwe. W niektórych miejscach niezbędne jest podłączenie wielu urządzeń naraz, co często grozi przepięciami i awariami. Mogą one spowodować znaczne uszkodzenie sprzętu, jak i poważne uszczerbki na zdrowiu.
Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnych transformatorów. Autotransformatory pozwalają regulować dostępne napięcie według własnych potrzeb. Umożliwiają korzystanie z urządzeń w każdym miejscu, nawet tam, gdzie sieć zasilająca ma inne napięcie, niż to, do którego przystosowany jest sprzęt. Używając autotransformatora użytkownik może mieć pewność, że ryzyko porażenia jest wykluczone, a korzystanie ze sprzętu jest bezpieczne.