Kurs fotografii – jak zacząć przygodę ze sztuką?

kurs fotografii przygotuje cię do pracy z aparatem analogowym

Kurs fotografii można już odbywać w każdym większym mieście. Może to być w Warszawa czy Kraków, ale miejsc, gdzie takie zajęcia się odbywają, na mapie Polski jest znaczenie więcej. Zanim jednak wybierzemy się na taki kurs, warto poznać kilka podstaw samej fotografii, by przyswajanie wiedzy odbywało się tam już szybciej i przyjemniej. W końcu nauka powinna być przyjemnością.

Kurs fotografii – czy podstawy są ważne?

Fotografia to szuka, która jest z nami od prawie dwóch wieków. Za początki sztuki uznaje się bowiem rok 1839, kiedy wynaleziono kliszę fotograficzną. Ta oczywiście nie była w tej formie, którą znamy dziś, ale wynalazek dał podwaliny pod to, co dziś nazywamy fotografią tradycyjną. Wiele, wiele później, kiedy technika poszła naprzód, pojawiła się fotografia cyfrowa, a nawet jej odłam, czyli mobilna. Ta ostatnia jest najnowszą gałęzią sztuki, ale decydując się na kurs, będzie się poznawało tajniki tych dwóch pierwszych. Nie można bowiem osiągnąć sukcesu, nie mając wiedzy na temat tego, jak je wykorzystać.

Tutaj właśnie przydają się kursy fotografii, gdzie zaczyna się od samych podstaw fotografii tradycyjnej. Bez tego także można zajmować się tą dziedziną sztuki, ale będzie to znacznie trudniejsze. Odpowiednie kursy fotografii sprawią, że pozna się same podstawy. Począwszy od tego, jak ustawiać wartość przesłony, by uzyskać oczekiwany efekt, a skończywszy na ustawianiu ekspozycji. Każda z tych wartości jest istotna, jeżeli chce się robić chociaż półprofesjonalne fotografie.

kurs fotografii obejmuje naukę fotografowania pejzaży

Jak wybrać kurs fotografii?

Z wyborem odpowiedniego kursu fotografii może być trudno, jeżeli nigdy wcześniej nie braliśmy w podobnym wydarzeniu udziału. Każda firma, która oferuje tego typu kursy, powinna mieć na swojej stronie informacje o tym, jak wyglądają zajęcia. Gdzie są przeprowadzane oraz co najważniejsze, co podczas nich będzie się robiło. Taka wiedza pozwoli na to, by ocenić opłacalność takiego kursu. Im więcej zajęć, tym cena może być wyższa, ale to oczywiste. Są jednak rzeczy, na których nie sposób oszczędzić. W tym przypadku praktyka czyni mistrza, więc im więcej zajęć, tym lepiej. Oczywiście już po samej teorii, która pozwoli na zapoznanie się z tematem osobom, które wcześniej nie miały do czynienia z fotografią.

Warto także zwracać uwagę na to, ile osób może się na dane zajęcia z fotografii zapisać. Duże grupy sprawiają, że przyswajanie nauki może być odrobinę trudniejsze. Im mniejsze grupy (maksymalnie do 20 osób), tym większa szansa na lepsze wrażenia z całego kursu fotografii. Dobrze też wiedzieć, kto będzie wykładowcą. W dobrych szkołach zajmują się tym profesjonaliści ze sporym dorobkiem. Wystarczy więc sprawdzić nazwisko wykładowcy w wyszukiwarce, by mieć pewność, że nauczycielem zostanie ktoś, kto zna się na rzeczy.

Gdzie wybrać się na kurs fotografii?

Miejsce, gdzie będzie odbywał się kurs, najczęściej uzależnione jest od miejsca zamieszkania. W dużych miastach, jak w Warszawie czy Krakowie, bez trudu można znaleźć profesjonalne kursy fotografii. Jeżeli jednak nie mieszka się w takim mieście, warto rozważyć… kurs weekendowy. Wyjazd na takie zajęcia można połączyć dodatkowo ze zwiedzaniem oraz praktykom. Na kurs przyjeżdża się z własnym sprzętem, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by robić zdjęcia podczas odkrywania nowych miejsc na mapie miasta.

Oczywiście kursy fotografii w Warszawie, będą różnić się od kursów w Krakowie, czy innych miastach. Tutaj wiele zależy od samych wykładowców. Jednak decydując się na wzięcie udziału w tego typu zajęciach, zazwyczaj jest się zmotywowanym do tego, by nauczyć się czegoś nowego. To może wymagać poświęceń, czyli np. podróży do innego miejsca. Szczególnie wtedy, kiedy naszym zainteresowaniem jest fotografia plenerowa. Na kursach można oczywiście uczyć się także fotografii portretowej czy stricte produktowej, która odbywa się w warunkach studyjnych. Mimo wszystko, warto znać podstawy każdego z rodzajów fotografii, by wybrać dla siebie tą najbardziej pasującą zainteresowaniom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.