Hybrydowy salon dla wypoczynku i dla hobbystów

dom
źródło: https://pixabay.com/

Duży pokój, jak nazywają salon Polacy to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Jego charakterystycznymi elementami są fotele, sofa oraz telewizor. Nie bez powodu przyjęło się, że w tej części domu najlepiej przyjmować gości i spędzać czas po pracy. Wygodne meble oraz główne źródło multimediów od lat 80 powoli odchodzą do lamusa. Internet, urządzenia mobilne oraz zmiany w trendach meblarskich sprawiają, że jego funkcjonalność wzrosła. Jeżeli wasz „duży pokój” ma więcej niż 20m2 to mam dla was kilka propozycji na jej zagospodarowanie i stworzenie hybrydy, w której element wypoczynkowy będzie stanowił 50% całości salonu.

Stylizowany salon wypoczynkowy

Skoro salon jest miejscem do wypoczynku, to jaki sens jest jego podział na dwie części? Koncepcja hybrydy dwóch stylów wypoczynkowych to żadna nowość na rynku. Duże pomieszczenia przeznaczone do wypoczynku oraz do przyjmowania gości można podzielić w takim sposób, by jedna część zachowała styl współczesny, natomiast druga czerpała ze stylu pomieszczeń wypoczynkowych innych regionów świata. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przełamać niektóre koncepcje i wprowadzić nowe technologie ogrzewania domu i elektronikę użytkową. W końcu salon powinien, być miejscem przyjaznym do przebywania a bez odpowiedniej temperatury i elektroniki, nie ma możliwości tego osiągnąć. Skupimy się na tej drugiej części wnętrza. Rozróżniamy następujące style domów i mieszkań: orientalny, skandynawski, kanadyjski, dworkowy, wiejski, a nawet amerykański. Żeby było łatwiej i krócej, pogrupuje je w trzy najważniejsze zbiory.

pokój
źródło: https://pixabay.com/

1. Norweski, kanadyjski, wiejski – te trzy style urządzania domów i projektowania całych budynków korzystają z drewna oraz wielu naturalnych materiałów (kamienie, minerały) i ozdób. Obowiązkowo instalowane kominki w salonie nadają im ciepłego klimatu. Ważne by były to kominki klasyczne w salonie stylizowanym na górski domek. Nowoczesne imitacje kominków, korzystające z olejów i innych paliw płynnych odpadają. Na podłodze umieszczony jest gruby dywan, który może być stylizowany na futro zwierzęce. W izbie nie brakuje roślin doniczkowych i suszonych kwiatów. Obowiązkowo należy wymienić okna na dużo większe i z drewnianym stelażem.
2. Orientalny – obejmuje praktycznie całą Azję. Diametralnie zmienia się kolorystyka i ułożenie mebli. Dominują w nim niskie stoliki i stoły. Rezygnuje się z foteli na rzecz puf. Styl indyjski preferuje czerwień i złoto oraz delikatne materiały. Natomiast japoński, to połączenie minimalizmu z parawanami, które służą zarówno jako przegroda, jak i element dekoracyjny. Preferowane są również świecie i stylizowane lampy oraz żyrandole.
3. Dworkowy – najbardziej kosztowny w stylizacji, ponieważ korzysta z wysokiej jakości drewnianych mebli, ozdób ściennych i obrazów oraz obejmuje kominek w salonie, wykonany z cegły, wolnostojącą kozę lub piec kaflowy. Elementem stylizacji salonu w stylu dworkowym, jest również zegar i duże lustra ze zdobionymi ramami.

Siłownia w salonie – hybryda dla aktywnych

sprzęt
źródło: http://foter.com/

Trzeba zmiany pokoleniowej, by zaakceptować pewne trendy w stylizacji mieszkań. Jednym z nich jest połączenie miejsca do treningów z salonem. Prowadzenie takiej hybrydy w życie przychodzi o wiele łatwiej osobom młodym, które nie patrzą na dom, jak na pomieszczenie socjalne a prywatną przestrzeń. Właściwie urządzona siłownia w salonie, będzie największą atrakcją waszego domu oraz miejscem, w którym będziecie czuć się wolni. Sport dla pasjonata to skarb, który poprawia humor i podnosi motywację do działania. Warto dodać, że aranżacja salonu z kominkiem i sprzętem treningowym w jednym to ciekawy pomysł. W tym przypadku lepiej zaprezentuje się biokominek. Oto kilka porad, odnośnie do tworzenia pełnoprawnej siłowni w pokoju gościnnym.

1. Zainwestuj w dobrej jakości podłogę/matę pod ciężary. Nie warto kupować tanich puzzli, ponieważ szybko się odkształcą i zniszczą. Maty pod wolne ciężary kosztują od 50 do 60 złotych za metr kwadratowy. Warto zainwestować w 4-6 metrów takiej podłogi.
2. Kup sprzęt wolnostojący. Nie radzę montować drążków w ścianach i sufitach. W Polsce jest coraz więcej producentów hybrydowych stojaków pod sztangę z drążkiem, poręczami i innymi akcesoriami. Tym samym najważniejszy sprzęt do treningu macie w jednym stojaku.
3. Pomaluj obciążenie lub kup wersję ogumowaną. Jest to ważna rada dla osób, które nie chcą zbytnio śmiecić w salonie i walczyć z kawałkami oderwanej farby od żeliwnych talerzy.
4. Obciążenie trzymaj na dedykowanych stojakach, by zachować czystość i ład.

Utrzymanie harmonii w salonowej siłowni, nie jest rzeczą trudną. Powyższe rady pozwolą wam wykonać prywatny mieszkaniowy klub fitness, oszczędzając czas i pieniądze na karnet.

Sala kinowa i sanktuarium gier wideo

hobby
źródło: https://pixabay.com/

Duży telewizor 4K zapewnia niemalże kinowe doznania podczas oglądania filmów. Uzyskanie pełnego wrażenia przebywania w kinie, wymaga zagospodarowania miejsca oraz dostosowania akustyki pomieszczenia. Nawet nowoczesny salon z kominkiem może stać się salą kinową i miejscem dla zapalonego gracza. Wrażenia z oglądania filmu i gry mogą być tak samo duże, ponieważ jedyną zmianą w pomieszczeniu będzie podłączenia konsoli do telewizora. Żeby uzyskać najlepsze warunki do obu czynności multimedialnych, należy spełnić cztery poniższe warunki.

1. Instalacja paneli akustycznych. Panele na ścianie umieszczone za telewizorem lub głośnikami oraz na bocznych ścianach pozwolą uzyskać efekt dźwięku 3D. Wzory i kształty paneli pozwalają dobrać je pod obecny design salonu. Ściany z wytłaczanek po jajkach to typowo garażowa konstrukcja.
2. Rolety wyciemniające pomieszczenie. Według mnie niezbędne do oglądania filmów w dzień. Obowiązkowe dla osób, które chcą używać projektora zamiast telewizora.
3. Głośniki 5.1 lub 7.1, ewentualnie soundbar. Drogie telewizory 4K mają niezłe głośniki, ale efektu przestrzennego dźwięku bym się po nich nie spodziewał. Dlatego lepiej kupić tani soundbar lub prosty zestaw kina domowego 5.1.
4. Wszystkie meble i akcesoria za naszymi plecami. Połowa salonu powinna być w miarę pusta. Dźwięk, który trafi w wasz wazon z kwiatami lub lampę, będzie delikatnie zniekształcony. Idealne salony dostosowane do oglądania filmów mają wszystkie meble ustawione za plecami oglądającego.

Praca nad hybrydowym pokojem gościnno-rozrywkowym może przysporzyć sporo zachodu. Najprościej urządzić salon z kominkiem, bez żadnego konkretnego stylu. Przebywanie w oryginalnym salonie daje więcej satysfakcji i pozwala poczuć się, jak w domu, który oferuje coś więcej niż sen, telewizję oraz zaspokajanie potrzeb fizjologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.