Nowe karty SD do filmów 4K i 3D

karty
źródło: https://pixabay.com/pl/

Średnio jedna godzina filmu w rozdzielczości Full HD zajmuje od 10 do 14GB na nośniku danych. Specjalnie zostawiłem sobie widełki ponieważ przy mniejszym nasyceniu kolorów, kontraście i ciemniejszym obrazie, całkowity rozmiar pliku zostaje nieco zredukowany. Wbrew pozorom te 14GB to niewiele biorąc pod uwagę dwa dużo bardziej wymagające formaty plików. Chodzi o rosnący w siłę 4K i nieco zapomniany 3D, który musi tworzyć obraz w dwóch oddzielnych oknach w tej samej wysokiej rozdzielczości.

Karty przekraczające 64GB nadchodzą

pamięć
źródło: https://pixabay.com/pl/

Na początku pojemność, która może zaskoczyć. LG w swoim nowym smartfonie V10 dodaje kartę micro SD o pojemności 200GB. Karta została specjalnie stworzona na potrzeby tego modelu by pokazać jego niezwykłość i status. Poza tym dany smartfon nagrywa filmy w rozdzielczości 4K, czyli nasza jedna godzina w Full HD na poziomie 14GB, dla 4K zajmuje nawet 2,5 raza więcej. A to jeszcze nie wszystko, bo nagrywanie Full HD w 60 klatkach, to kolejne pomnożenie przez dwa pojemności podstawowej jaką osiągamy przy 30 FPSach. Obecnie pojemność kart SD znacznie wzrosła. Jeżeli zajmujesz się nagrywaniem filmów komercyjnych, wesel, imprez okolicznościowych czy żartów na youtube będziesz zachwycony. Otrzymasz bowiem karty na poziomie 256GB a nawet 512GB jeżeli poczekasz do wakacji. Dzięki takiej pojemności zmiana karty na inną będzie wiązała się z kręceniem nowego filmu. Bo przy takiej pojemności nagrasz dobre kilka godzin materiału.

Nowa klasa szybkości V

Nowa klasa prędkości zapisu i odczytu posiada teraz literkę V umieszczoną przed cyferką. Wcześniej były to klasy U i odnosiły się tylko do dwóch prędkości. A jedne z pierwszych znanych nam klas miały jedynie cyferkę umieszczoną w literce C. Najniższa klasa V6 odpowiada starej klasie 6 i osiąga 6 MB/s prędkości zapisu. Nowe w zestawieniu są klasy V60, czyli 60MB/s zapisu i V90 reprezentująca 90 MB/s zapisu danych. Już 60 MB/s świetnie nadaje się do nagrywania filmów w 4K. Ale nie pogardzimy także prędkością V90 zważywszy, że 60 fps przy tej rozdzielczości obrazu jest tylko kwestią czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.