Praca analityka systemów IT należy obecnie nie tylko do grupy najbardziej opłacalnych stanowisk, ale również tzw. zawodów przyszłościowych, które wiążą się z dosyć wysokimi zarobkami. Przeciętne średnie miesięczne zarobki wynoszą około 8000 złotych brutto, zaś na wysokość wynagrodzenia mają wpływ między innymi: wielkość firmy i jej kapitał, wykształcenie, staż pracy oraz region zatrudnienia.
Zakres obowiązków
Podstawowym i najważniejszym zadaniem analityka systemów IT jest przede wszystkim projektowanie, definiowanie procesów oraz analiza nowych produktów i usług IT zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami. Przeprowadza pełną analizę sprzętu komputerowego oraz systemów komputerowych do konkretnych zadań, zbiera, dokumentuje i uzgadnia wymagania poszczególnych klientów wewnętrznych dotyczących produktów i usług IT. Ponad to zapewnia wsparcie w testach wewnętrznych tworzonych rozwiązań, a także uczestniczy aktywnie w testach odbiorczych użytkownika (tzw. testy UAT). Praca na stanowisku analityka systemów IT bardzo często wiąże się z nowymi wyzwaniami, udziałem w wielu ciekawych i prestiżowych projektach, z współpracą z doświadczonymi specjalistami oraz perspektywą awansu zawodowego w kierunku technicznym, zarządzającym lub biznesowym.
Wymagania pracodawców
Idealny kandydat na stanowisko analityka systemów IT powinien przede wszystkim skończyć studia magisterskie lub inżynierskie (informatyczne, ekonomiczne) oraz posiadać:
- minimum dwuletnie doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu systemów informatycznych;
- doskonałą znajomość działania sprzętu komputerowego i jego oprogramowania;
- umiejętność czytania i tworzenia dokumentacji nie tylko w języku polskim, ale również obcym;
- wiedzę z zakresu podstawowych typów systemów operacyjnych;
- umiejętność myślenia analitycznego.
Podstawę pracy analityka IT stanowi również doskonała znajomość takich narzędzi informatycznych jak: Excell, Google Analytics, Google Tag Manager, Yandex Metrica cy CrazyEgg. Dodatkowo większość pracodawców oczekuje od kandydata na stanowisko analityka systemów informatycznych komunikatywności, kreatywności i otwartości na innych oraz umiejętności myślenia nieszablonowego (poza schematami).